Království tianDe

Anjelika čínska kraľuje ženským bylinám

26.08.23 2778x prečítané

TČM s obľubou používa vo svojej terapii a prevencii najrôznejšie bylinky. Spoznajte obľúbený prírodný poklad z Ázie pre harmonizáciu žien, anjeliku čínsku.

ZdieľaťAnjelika čínska kraľuje ženským bylinám

Angelica chinensis, v Ázii nazývaná dong quai alebo danggui, u nás známa ako angelika čínska alebo tiež čínsky dehel, patrí medzi obľúbené ženské bylinky v tradičnej čínskej medicíne. A nie len tak bezdôvodne. Je cenená ako prírodný zdroj fytoestrogénov, ktoré pomáhajú harmonizovať menštruáciu aj obdobie klimaktéria . Anjeliku čínsku by preto každá žena mala mať vo svojej bylinnej lekárničke.

Anjelika čínska, tradičná bylinka pre harmóniu žien

Nie je na svete bylina, aby na niečo nebola. Toto príslovie platí aj o anjelice čínskej, ktorá je rýdzo ženskou bylinkou . Ako rastlinu, ktorá upravuje menštruačnú nepravidelnosť, krvácanie a bolesti, ju využívali starí Číňania už v 6. storočí pred naším letopočtom. Po práve sa ju v ich podmienkach prezýva ženský ženšen . V tradičnej čínskej medicíne je odporúčaná predovšetkým na doplnenie krvi Xue .

Všetka sila angeliky je ukrytá v jej koreni

Viacročná statná bylina dorastá až do dvoch metrov. Zjari je obsypaná bielymi, výrazne vonnými kvetmi. Ako rastlinná droga pre terapeutické účinky sa využíva jej koreň . V tradičnej čínskej medicíne ju kombinujú podľa pôsobenia ešte s ďalšími bylinkami.

Fytoestrogény, prírodné látky s mocnou silou

Angelika čínska je obdarená vysokým množstvom fytoestrogénov . Tie patria medzi fytochemické látky, ktoré rastliny využívajú na svoju ochranu a prežitie. Obdobný ochranný potenciál majú aj pre zdravie človeka. Fytoestrogény sa prirodzene vyskytujú v bylinách, ovocí aj zelenine. V našom žalúdku sa počas trávenia premieňajú na látky s estrogénnymi účinkami . Teda chovajú sa v tele podobne ako ženské hormóny estrogény . Fytoestrogény navyše majú aj vysoký antioxidačný efekt a chránia tak naše bunky pred oxidačným stresom.

Čo sa deje, keď nie je estrogénu tak akurát

Estrogény významne ovplyvňujú pohlavný vývoj žien, menštruáciu, plodnosť aj stavy v období menopauzy. Majú na svedomí udržanie hormonálnej rovnováhy v organizme a celkovo fyzický aj psychický stav. V reprodukčnom veku žien sa tvoria z väčšej časti vo vaječníkoch. Počas dospievania zodpovedajú za rast pohlavných orgánov, maternice, pošvy a prsných žliaz, ovplyvňujú aj ochlpenie a vlasy. Ich hladina sa mení v priebehu menštruačného cyklu, vedú k rastu sliznice maternice a jej príprave na prijatie oplodneného vajíčka. Estrogénov postupne ubúda s vekom.

Fytoestrogény pomôžu lepšie zvládnuť menopauzu

Menopauza sa väčšinou ohlási medzi 45. až 50. rokom. Vplyvom poklesu estrogénov v tele vyhasínajú aj reprodukčné funkcie ženy . Týmto hormonálnym zmenám sa žiadna žena nevyhne, ale môže nimi hladko prejsť. S nástupom nepríjemných prejavov menopauzy totiž prichádza väčšinou na rad aj hormonálna substitučná liečba. Fytoestrogény ju v niektorých prípadoch dokážu nahradiť a zmierniť tak extrémne hormonálne výkyvy sprevádzajúce návaly tepla, nočné potenie a zmeny nálad.

Aj keď je estrogénu príliš, nie je to žiadna výhra

Ich nadbytok môže narušiť pravidelnosť menštruačného cyklu , byť príčinou zníženia libida a ovplyvňovať našu celkovú náladu. Výnimkou nie sú ani opuchnuté a bolestivé prsia, zvýšené padanie vlasov, únava alebo problémy so spánkom.

Anjeliku pre jej fytoestrogény užívajú Číňania na doplnenie nedostatočnosti krvi XUE a vyladenie hormonálnych výkyvov počas menštruačného cyklu aj pri nástupe obdobia klimaktéria

Kde sa berie krv XUE podľa TČM

Krv XUE je z pohľadu čínskej medicíny tekutou telesnou energiou, ktorá vyživuje a zvlhčuje všetky časti tela . V tele sa berie z dvoch zdrojov. Jedným je orgán Ľadvin, ktorý krv produkuje vďaka vrodenej, prenatálnej esencii Jing. Ďalším zdrojom krvi je dráha Sleziny. Slezina premieňa potraviny a nápoje na získanú, postnatálnu esenciu, ktorá putuje do pľúc. V pľúcach sa mieša s energiou získanou zo vzduchu (okysličuje sa). Táto energia potom putuje do Srdca, kde spojením s esenciou vyslanou z Ľadvín vzniká krv XUE. Srdce riadi plynutie krvi telom, poháňa ju, dodáva jej červenú farbu a teplo, ktoré sa s ňou rozvádza po tele. Pečeň potom zaisťuje jej skladovanie a reguluje množstvo aj obeh krvi v tele. Pri nedostatočnosti krvi je preto potrebné vyživiť a posilniť aj všetky tieto orgány.

TČM považuje pohlavné orgány za korene života, mechanizmus, ktorý riadi tok životnej energie

Ako funguje menštruačný cyklus podľa TČM

Menštruačný cyklus žien sa v mesiaci rozdeľuje do 4 rôznych fáz, pri ktorých hladina estrogénu v tele aj rôzne kolíše . Každá z fáz je špecifická a počas každej z nich má žena rozdielne potreby aj zážitky. A to v psychickej aj na fyzickej rovine.

1. fáza Menštruácie

Obdobie trvajúce 1. - 6. deň cyklu je ovládané krvou XUE. Maternica sa čistí a krv má plynulo tiecť. V tomto čase je potrebné telo prehrievať, podporiť a vyživiť krv. Na to je vhodná práve angelika čínska. Pretože s krvou odchádza aj veľké množstvo energie, je dôležité dostatočne odpočívať a telo nepreťažovať .

2. fáza Pre-ovulačné

Obdobie 7. - 12. dňa cyklu je ovládané vzrastajúcou energiou Jin a zvýšenou produkciou estrogénu. Rastie vajíčko a posilňuje sliznice maternice. Za správnu funkciu fázy zodpovedá esencia obličiek, preto je v tomto období dobré posilňovať práve obličky.

3. fáza Plodné dni

Obdobie medzi 13. a 16. dňom cyklu je ovládané energiou Jang. Jin sa naplnila a transformuje sa na jangovú energiu. Fyzicky vajíčko v maternici plne dozrelo a je pripravené na oplodnenie . V tomto čase je potrebné posilňovať dominujúci Jang Srdce.

4. fáza - Pre-menštruačný

Obdobie medzi 17. a 28. dňom menštruačného cyklu riadi voľné prúdenie energie čchi . V tejto fáze čchi Srdce smeruje krv dole k pečeni. Tie sa podieľajú na jej voľnej cirkulácii v organizme. Zablokované čchi srdce sa prejavuje problémami na fyzickej aj psychickej úrovni. Dochádza k ženám veľmi známemu predmenštruačnému syndrómu .


Fytoestrogény nie sú jedinou účinnou zložkou, ktorou sa archangelika môže pýšiť

Obsahuje vitamíny A, B12 a B7, vitamín E, C, kyselinu listovú, vápnik, horčík, karotenoidy, aminokyseliny, polysacharidy, flavonoidy a aromatické kumaríny. Za zmienku stojí aj kyselina ferulová, ktorá má vysoký antioxidačný potenciál. Chráni naše bunky pred poškodením a predčasným starnutím.


Ako na anjelika pozerá západná medicína

Tradičné čínske liečiteľstvo sa svojim prístupom od našej západnej medicíny v mnohom líšia. Ale aj v našich podmienkach má angelika čínska svoje miesto.

  • Užíva sa na osvieženie tela
  • Pôsobí ako antioxidant
  • Prispieva k metabolizmu a normálnemu stavu kĺbov a chrupaviek
  • Podporuje činnosť urogenitálneho systému žien
  • Podporuje normálne funkcie krvného systému a transport kyslíka

Rovnako ako iné byliny, ani archangelika sa nehodí pre všetkých

Anjelika čínska silne prospieva ženám, ale ako antioxidant je výbornou bylinkou aj pre mužov. Sú však výnimky, kedy je lepšie sa jej vyhnúť.

  1. Anjelici sa vyhnite pri nešpecifickom krvácaní z maternice. Má schopnosť krvácania zosilniť, preto sa pred užívaním angeliky obráťte na svojho lekára.
  2. Odvar z koreňa by nemali užívať tehotné ženy. Pôsobí na svalstvo urogenitálneho systému a môže tak zvýšiť riziko potratu v počiatočnom období tehotenstva.
  3. Spozornite, ak užívate lieky na riedenie krvi. Angelika znižuje jej zrážanlivosť, mohla by preto zosilniť účinky antikoagulantov, ako je napríklad warfarín.
  4. Opatrne so slniečkom. Pri dlhodobejšej konzumácii angeliky sa nevystavujte slnečnému žiareniu. Bylina obsahuje kumaríny, ktoré môžu vyvolať fotosenzitivitu - reakciu na UV žiarenie. Z rovnakého dôvodu nevystavujte pokožku slnku, pokiaľ používate kozmetiku s anjelikou.

Pestujte si anjeliku v záhradke ako zeleninu alebo polievkové korenie

Predtým sa táto bylinka bežne pridávala ako chutná koreniaca zelenina do polievok. Ako rastlina je príbuzná obľúbenému ligurčeku a dá sa v kuchyni aj rovnako využiť. Chuť angeliky je sladko horká a ľahko štipľavá.

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202434577x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202423934x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .