Království tianDe

Imunita z pohľadu tradičnej čínskej medicíny

26.08.23 934x prečítané

Ako funguje tento ochranný štít?

ZdieľaťImunita z pohľadu tradičnej čínskej medicíny

Imunitný systém je prirodzená odolnosť organizmu aj jeho osobný vnútorný opravár. Funguje ako štít, ktorý nás chráni pred vonkajšími vplyvmi a patogénmi , ale zaisťuje aj samoopravné mechanizmy v tele . Pokiaľ pracuje naplno, udržuje organizmus v optimálnom chode aj v zdraví.

Keď sa naša imunita zblázni

Predstavte si imunitný systém ako celú armádu, ktorá nás chráni pred vpádom rôznych vonkajších patogénov. Keď rozpozná votrelcov, zaktivuje svoje jednotlivé zložky k obrane. To je jej primárna funkcia. Niekedy je ale naša obranyschopnosť natoľko precitlivená, že reaguje neprimerane aj na zdanlivo neškodné podnety, ako napríklad prach a peľ. Pri kontakte s nimi vyvolá až nežiaducu reakciu v podobe alergie, astmatického záchvatu alebo anafylaktického šoku.

Imunitný systém sa zameriava aj na vnútorných nepriateľov

Má na starosti opravovať a redukovať poškodené bunky, premnožené mikroorganizmy aj rakovinové bunky. Čím ďalej častejšie sa však stáva, že náš imunitný systém zaútočí aj proti nám samotným. Vyhodnotí vlastné bunky v rôznych orgánoch ako votrelcov a spustí ich postupnú likvidáciu. Taký sebadeštrukčný systém vedie k rozvoju autoimunitného ochorenia , ako je napríklad crohnova choroba, celiakia, diabetes 1. stupňa či zápaly štítnej žľazy. V niektorých prípadoch môže byť autoimunitné ochorenie aj multisystémové, čo sa prejavuje kombináciou týchto chorôb naraz.

Ako hľadí na imunitu TČM? Všetko sa točí okolo Čchi

V tradičnej čínskej medicíne sa hovorí, že keď je niekto zdravý a šťastný, má dobré a výrazné Čchi (Qi). Energia Čchi zastáva v tele mnoho rôznych rolí, má rôzne schopnosti . A to aj z hľadiska zdravia. Všetko okolo iv nás, každý orgán aj prvok má svoju vlastnú Čchi.

Pre imunitný systém sú dôležité tri rôzne Čchi

Každá zastáva v obrane nášho tela inú funkciu a silná imunita sa bez žiadnej z nich nezaobíde.

Wei Qi

Ying Qi

Yuan Qi

Tri základné piliere imunity. V hlavnej úlohe obličky, slezina a pľúca

Silná imunita priamo závisí od kondície týchto troch orgánov. Obličky, slezina a pľúca generujú kvalitnú energiu Čchi a starajú sa o jej plynulé prúdenie v tele . Keď sa niektorý z orgánov oslabí, tok energie sa niekde po ceste zadrhne a je zarobené na problém.

Pľúca

Pľúca sú prvým kontaktným miestom pre väčšinu vonkajších patogénov. Zaisťujú všetky vstupné brány, ako pokožku, ústa, nos, ktorými môže nepriateľ preniknúť dovnútra. Pľúca k vyživujúcej energii z potravy pridajú energiu získanú dýchaním a túto celkovú Čchi potom distribuujú po celom tele. Jej súčasťou je obranná energia Wei Qi , ktorá patogény odráža. V prípade jej oslabenia sa vonkajšia obrana naruší a nepriateľ má dvere otvorené. Na Wei Qi je závislá veľká časť nášho imunitného systému.

Wei Qi je náš vonkajší obranný mechanizmus

Je to akási pomyselná ochranná energetická pokrývka, ktorá prúdi na povrchu tela . Prehrieva a vyživuje telo, pomáha regulovať telesnú teplotu, bráni telo pred inváziou patogénov, pred vetrom, chladom, vlhkom i nadmernou horúčavou. Oslabenie alebo nedostatok Wei Qi dáva šancu vírusom aj baktériám dostať sa ľahšie do tela a vedie k častému prechladnutiu.

Slezina

Slezinu považuje tradičná čínska medicína za stred tela, ktorý tvorí jeho stabilitu. Je základným pilierom nášho celkového zdravia. Má za úlohu premeniť všetku prijatú potravu, tekutiny i emócie na vyživujúcu energiu Čchi (Ying Qi) , ktorá sa transformuje do krvi a koluje v celom tele. Pokiaľ ju systematicky a dlhodobo oslabujeme nedostatočnou alebo nekvalitnou stravou či zle strávenými emóciami, znižujeme jej schopnosť efektívne sa brániť votrelcom.

Obličky

Obličky sú strážcom a úschovňou našej vrodenej životnej esencie . Jej kvalitu aj kapacitu ovplyvňujú vrodené dispozície aj to, ako sa sami k sebe správame. Najviac jej oslabuje strach a neistota, z vonkajších vplyvov potom chlad. Závisí od nej dĺžka nášho života. Podľa tradičnej čínskej medicíny koreň vrodenej obrannej Čchi (Yuan Qi) sídli práve v obličkách . Jej sila a množstvo je pri narodení pevne daná.

Udržujte svoju imunitu v behu

Každý zdravotný problém či choroba chápe tradičná čínska medicína ako nerovnováhu energií Jin a Jang . A to na úrovni fyzickej, psychickej i emočnej . Vždy, keď sa niektorá z týchto energií vychýli, treba ju zase dostať do rovnováhy.

Pestrá a zdravá strava je základ

Keď vás trápi oslabená imunita, alebo naopak prehnané imunitné reakcie, najprv sa zamerajte na posilňovanie Čchi sleziny . V jej prípade vždy TČM začína pri jedle. Harmonicky vyladené jedlo totiž považuje za najlepšiu prevenciu chorôb aj za liek na už vzniknuté neduhy. Hoci nám doba umožňuje dopriať si všetky potraviny neobmedzene po celý rok, pri skladbe jedálnička berte vždy do úvahy ročné obdobie aj termický vplyv jednotlivých potravín. Len tak dokážete udržať balans vnútorných energií a zaistiť si dlhodobo pevné zdravie.

Pri prechladnutí zabudnite na citróny

Citrusy totiž všeobecne patria medzi ochladzujúce potraviny. Keď už si ľahnete do postele so zimnicou, nádchou a kašľom, dajte si skôr niečo na zahriatie. Výborný prehrievač a posilňovač je dlho ťahaný vývar, teplá obilná kaša so škoricou, zlaté mlieko s kurkumou aj čaj so zázvorom.

Dodajte telu potrebné vitamíny, minerály a antioxidanty

Niekedy ani pestrá a plnohodnotná strava nestačí na pokrytie potrebného príjmu vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Hlavne v období jesene a zimy, keď mávame na tanieri menej čerstvého ovocia a zeleniny. Siahnite po vhodnom doplnku stravy, ktorý vášmu telu všetky chýbajúce zložky zaistí.

Zlepšite svoju odolnosť. Spoznajte silu adaptogénov

Príroda má vo svojom repertoári látky, ktoré našu odolnosť dokážu výrazne posilniť . A to ako fyzickú, tak aj psychickú. Hovorí sa im adaptogény . Sú to také biostimulátory alebo harmonizátory, ktoré podporujú našu schopnosť lepšie prekonať záťaž a prispôsobiť sa jej . Či už sa jedná o duševné problémy, fyzické zranenie, záťaž v podobe vírusov alebo pre nás nepriaznivého vonkajšieho prostredia. Ich účinky sú ale dlhodobé, preto ich tradičná čínska medicína odporúča užívať preventívne . Medzi najznámejšie adaptogény patria všetky medicinálne huby, napríklad čaga, hrdzavec šikmý alebo cordyceps . Výbornými stimulantmi obranyschopnosti sú aj korene bylín, ako maralí koreň, rozchodnica ružová alebo koreň ženšenu a sladkého drievka .

Dajte svojmu telu dostatok času na regeneráciu a omladenie

Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu, detoxikáciu aj opravu buniek . Uľahnite do postele ešte pred jedenástou večer, kedy je podľa TČM najlepší čas naštartovať ozdravné procesy v organizme.

Tužte svoje telo

Dokonalým posilňovačom imunity je otužovanie. Tomuto stimulantu celkovej odolnosti sa často vyhýbame, a pritom nás nič nestojí. Nemusíte hneď skákať do ľadovej rieky, na otužovanie postačí aj striedavá sprcha .

Naučte sa správne dýchať

Otužovanie ide ruka v ruke so správnym dýchaním. Na túto samozrejmosť väčšinou zabúdame, pritom dýchanie je nevyhnutným životným pohonom . Čerstvý vzduch posilňuje pľúca a podporuje trávenie, okysličuje krv, pomáha na zlepšenie kondície, imunity i psychickej pohody. Pri dychovom cvičení uľavte horným dýchacím cestám a zapojte bránicu. Tá je najdôležitejším dýchacím svalom, ktorý často nechávame lenivieť.

Negatívnu energiu rozptyľte vôňou

Pokiaľ vás trápia splíny a smútky, siahnite po aromaterapii a nechajte ich rozplynúť. Vôňa kvetín, bylín a korenia bola odjakživa považovaná za jeden z liečivých prostriedkov na rozjatrené emócie i fyzické neduhy .

A ešte jeden tip na záver

Celkovú odolnosť ovplyvňuje v nemalej miere aj naše psychické rozpoloženie. Preto si udržujte primeraný životný optimizmus a utužujte medziľudské vzťahy.

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202434289x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202423909x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .