Království tianDe

Kde sa berie životná sila z pohľadu TČM? Spoznajte princíp energie čchi

26.08.23 2734x prečítané

V ľudskom tele prúdi vrodená vitálna energia, ktorá ovplyvňuje naše celkové zdravie. Tradičná čínska medicína vníma čchi ako pohon nášho organizmu. Čo nastane v okamihu, keď je narušená?

Zdieľať
Kde sa berie životná sila z pohľadu TČM? Spoznajte princíp energie čchi

Tradičná čínska medicína sa vyvíja už viac ako päťtisíc rokov. Pozerá na človeka z rozdielnej perspektívy, než ako sme zvyknutí u tej západnej. TČM charakterizuje celostný prístup k zdraviu , ktorého základným pilierom je prevencia. Jej ucelený systém učí človeka zodpovednosti za jeho zdravie vo všetkých smeroch, vo sfére duševnej, emočnej i fyzickej. Telo človeka je pohľadom TČM previazaný systém orgánov, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Medzi nimi prúdi vitálna energia čchi .

Telo a duša v harmónii

S vitálnou energiou Qi alebo čchi sa človek rodí, žije z nej a plodí ďalší život. Vrodená životná sila sa uchováva v obličkách, ktoré TČM považuje za prameň života. Zdravý organizmus je plný čchi a krvi, s ktorou v ňom plynule prúdi. Počas života s energiou hospodárime rôzne. Podľa nárokov nášho tela, z nej postupne odoberáme. Keď sa zásoba životnej energie vyčerpá, organizmus umiera.

Ak žijeme zdravo av súlade s prírodnými cyklami, obklopujeme sa netoxickým prostredím a telo je v emočnej i duševnej harmónii, ľahko odolávame chorobe. Zlom nastane, ak je harmónia organizmu v niektorom smere narušená. Narušenie toku vitálnej energie sa prejavuje jej nedostatočnosťou, alebo stagnáciou a prináša so sebou rôzne zdravotné problémy.

Nedostatočnosť energie čchi

Trápi vás alergia, astma, črevné problémy alebo únava? Možno máte nedostatočnosť energie čchi. Tá sa prejavuje oslabením vitality, životnej sily a energie v organizme. Často sa s ňou stretáva naša západná populácia. Postihuje najmä orgán pľúc a sleziny. K oslabeniu vedie vo väčšej miere nezdravý životný štýl v kombinácii so stresom . Telo funguje asi tak na polovičný výkon.

Typické príznaky nedostatočnosti čchi

 • pobledlý jazyk
 • celková telesná slabosť
 • nechutenstvo
 • únava
 • dychová nedostatočnosť
 • potenie
 • črevný diskomfort
 • alergia a astma

Vyhnite sa potravinám, ktoré prinášajú do tela vlhko a chlad. Ako je surová zelenina a ovocie, biely cukor, sladkosti, mliečne výrobky, studené nápoje a morské plody.

Stagnácia energie čchi

Striedajú sa vaše nálady ako na hojdačke? Ak cítite vnútorný nepokoj a máte sklony k podráždeniu, vaša životná energia najskôr stagnuje. Môže za to najčastejšie nevyrovnaná psychika a emócie. Stagnácia čchi postihuje najmä orgán pečene. Tie potom utláčajú slezinu či žalúdok, menia sa na horúco alebo oheň. Fungovanie organizmu v tomto režime si predstavte, ako keď ide motor na plný plyn a zároveň je zatiahnutá ručná brzda. Pokiaľ sa nič nezmení, časom sa zadrie.

Typické príznaky stagnácie energie čchi

 • jazyk má normálnu farbu, niekedy sú viditeľné červené okraje
 • veľké výkyvy nálad - plač, hnev
 • tlak na prsiach a knedľa v krku
 • časté zívanie
 • striedanie chladu a tepla
 • pocit diskomfortu v bruchu
 • bolesti hlavy
 • u žien predmenštruačný syndróm, cysty

Vyhnite sa potravinám, ktoré zahusťujú krv, ako je koreňová zelenina, brokolica, karfiol, vnútornosti.

Prúdenie energie čchi má svoju zákonitosť. V tele putuje meridiány

Ľudské telo je podľa TČM pretkané niekoľkými energetickými dráhami, tzv. meridiánmi. Tie vedú na povrchu aj vo vnútri tela a rozvádzajú životodarnú energiu čchi k jednotlivým orgánom . Na povrchu tela sa meridiány zbiehajú do akupunktúrnych bodov, s ktorými sa dá pracovať pri liečbe a prevencii zdravotných problémov. A to ako v akupunktúre, akupresúre, pri masážach, aromaterapii a fytoterapii.

Nedostatočnosť jednotlivých meridiánov sa prejavuje najrôznejšími problémami. Na úrovni emočného aj fyzického zdravia

Meridián pľúc

Nerovnováha sa prejavuje poruchou dýchania, bolesťou v krku, kašľom aj astmou. Sprevádza ju melanchólia až depresívne stavy.

Meridián sleziny

Nerovnováha sa prejavuje nevoľnosťou po jedle až zvracaním, bolesťami žalúdka, nadúvaním a bolesťou pod hrudníkom. Môžu sa dostaviť poruchy pamäti, zhoršené sústredenie a myslenie a neprimeraná starostlivosť.

Meridián pečene

Nerovnováha sa prejavuje ochorením pečene, kĺbov a šliach. Prináša so sebou podráždenosť, zmeny nálad, zúrivosť a nadmernú sebakontrolu.

Meridián žlčníka

Nerovnováha so sebou prináša problémy v podrebrovej oblasti, žlčníkové kamene a ochorení žlčníka. V emočnej oblasti sa porucha prejavuje nespokojnosťou, puntičkárstvom, nedostatkom kreativity a neschopnosťou dotiahnuť svoje životné plány.

Meridián troch žiaričov

Nerovnováha sa prejavuje sluchovými problémami, poruchou rovnováhy, zhoršenou termoreguláciou a oslabenou imunitou. Emočne sa vyznačuje sebeckosťou a zvýšenou starostlivosťou o seba samého.

Meridián obličiek

Nerovnováha sa prejavuje ochorením obličiek, kruhmi pod očami, objavuje sa akné, ekzémy, poruchy plodnosti či chronická únava. Emočne sa pridáva duševný nepokoj, poruchy pozornosti, netrpezlivosť, znížená motivácia a strach.

Meridián močového mechúra

Dyzbalancia sa prejavuje bolesťami, problémami s močením, predčasným šedivením a nadmerným padaním vlasov aj zvýšenou kazivosťou zubov. Emočne sa vyznačuje nesmelosťou, neprimeranými reakciami na stres, nepokojom, ľahkovážnosťou aj sebeckosťou.

Meridián žalúdka

Nerovnováha sa prejavuje nadúvaním, poruchami trávenia a zlým prekrvovaním rúk a nôh. Emočne potom neschopnosťou empatie, citovou nestálosťou a problémami v láske.

Meridián riadiaci

Pri nerovnováhe sa objavujú nervové poruchy, epilepsia, neplodnosť, sexuálne poruchy a nočné pomočovanie. Na emočnej úrovni potom dochádza k zahmlievaniu myslenia, nesmostatnému mysleniu a úsudku, prejavuje sa nedostatok kreativity.

Meridián srdca

Dyzbalancia sa prejavuje chorobami srdca. Emočne potom citovou labilitou, neschopnosťou empatie, hystériou a labilitou.

Meridián počatia

Pri nerovnováhe dochádza k poruchám menštruačného cyklu, potratom, sklonom ku gynekologickým problémom a neplodnosti. Z hľadiska emócií sa prejavuje trémou, labilitou či frigiditou.

Meridián hrubého čreva

Nerovnováhu sprevádza bolesť zubov, pocit suchých očí, zažltnuté bielko a časté krvácanie z nosa. Emočne sa prejavuje tajnostkárstvom, neschopnosťou odpustiť, pocitom nedocenenia a potlačovanou depresiou.

Meridián tenkého čreva

Nerovnováha sa prejavuje ťažkosťami so sluchom, hluchotou, častým bolením krku a bolesťami ramien. Emočne potom citovými poruchami, prehnanou kritikou a neschopnosťou kompromisu.

Meridián osrdcovníka

Prejavy nerovnováhy sú bolesti na vnútornej strane predlaktia a lakťa, silné búšenie srdca, sprevádza ho červené tváre a zažltnuté bielko. Emočne sa prejavuje príliš hlučným smiechom a duševným nepokojom.

TČM v pohľade na zdravie používa termíny Zheng Qi a Xie Qi

Zeng Qi je pomenovanie všetkého dobrého v našom organizme. Protipólom je potom Xie Qi, čo predstavuje parazity, nepriateľské baktérie, vírusy, toxíny aj zlé emočné podnety, ktoré vyčkávajú na okamih oslabenia organizmu. Pokiaľ sa Xie Qi podarí nájsť v našom obranom mechanizme skulinku a preniknú do organizmu, nastáva choroba.

Tradičná čínska medicína je výbornou voľbou v prevencii chorôb a pri dlhodobej terapii

Zameriava sa na skutočné príčiny a pôvod chorôb. V porovnaní so západnou medicínou však nemá okamžité výsledky pri riešení akútnych problémov. Je potrebné jej dať čas. TČM je v terapii rôznych neduhov komplexná.

TČM vo svojej terapii a prevencii chorôb využíva celý súbor liečebných metód
 • Akupunktúru a akupresúru
 • Terapiu stravou
 • Byliny a medicinálne huby
 • Aromaterapiu
 • Dychové cvičenia
 • Relaxáciu a masáže

Základom pevného zdravia a dlhovekosti je z pohľadu TČM udržať si balans vo všetkých smeroch . Okrem fyzična sa preto zamerajte aj na vyváženie svojich emócií, udržanie duševnej pohody a pozitívneho myslenia. Primerane sa hýbte, zdravo jedzte, dostatočne odpočívajte a udržujte priaznivé medziľudské vzťahy :)

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202434289x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202423909x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .