Království tianDe

Konštitučné typy podľa tradičnej čínskej medicíny

26.08.23 1836x prečítané

Tradičná čínska medicína predpokladá, že každá choroba má pôvod v oslabení telesnej konštitúcie. Je to jedným z kľúčov stanovenia prevencie aj liečby každému na mieru.

ZdieľaťKonštitučné typy podľa TČM

Telesnú konštitúciu vníma tradičná čínska medicína ako jedinečný stav tela človeka z pohľadu fyzického, osobnostného i emočného . Tvar postavy určuje prenatálna konštitúcia a nasledujúca postnatálna výživa, vonkajšie vplyvy a prostredie. Podľa konštitúcie jedinca sa dá predpokladať, ku ktorým problémom je náchylný a ktoré choroby sa mu s najväčšou pravdepodobnosťou vyhnú. Jej pochopenie dáva základy pre správnu diagnostiku, účinnú prevenciu aj liečbu chorôb .

Tradičná čínska medicína predpokladá , že každá choroba má pôvod v oslabení telesnej konštitúcie . Zmenou životného štýlu, vybalansovaním emócií a úpravou jedálnička môžeme potlačiť dominanciu konštitučného typu a udržať si tak pevné zdravie.

Aj keď dvaja ľudia ochorejú na rovnakú chorobu, tradičná čínska medicína nazerá na každého individuálne podľa jeho telesnej konštitúcie a lieči ho úplne odlišne . Terapeut používa jedinečný súbor diagnostických metód, aby čo najlepšie pochopil stav a pôvod ťažkostí a odporučil cielenú prevenciu aj vhodnú liečbu.

Prevencia aj liečba chorôb je v TČM šitá každému na mieru

Faktory, ktoré dajú terapeutovi lepšiu predstavu o vašom zdravotnom stave

 • rýchlosť chôdze
 • držanie tela
 • gestikulácia
 • sila hlasu a hovornosť
 • očný kontakt
 • vzhľad a stav pokožky
 • vzhľad jazyka
 • telesná teplota
 • tepová frekvencia
 • preferencie chutí

Ohliadnutie do histórie

Pôvod teórie konštitučných typov sa dá vysledovať až do doby pred 2000 rokmi. Prvé zmienky o rôznych typoch postáv vo vzťahu k chorobám sa objavujú v najstaršej čínskej lekárskej knihe Kánon Chuang-ti naj-ťing - Vnútorná kniha Žltého cisára. Kánon popisuje prvý predbežný systém na triedenie rôznych typov postáv na základe niekoľkých charakteristík.

 • typ pleti (jej farba a lesk)
 • typ postavy (štíhla/silná)
 • temperament (statočnosť/zbabelosť)
 • emócie (radosť/zlosť)
 • myšlienky (optimizmus/pesimizmus)
 • vek (detstvo/mladosť/vek)
 • energie Jin a Jang
 • päť elementov

Kniha poukazuje na to, že s určitou telesnou konštitúciou sa človek rodí , ale s vekom a pod vplyvom rôznych vonkajších i vnútorných vplyvov sa jeho konštitúcia vyvíja a mení . Rôzne typy tela definuje pojmy ako jin a jang, silný a slabý, štíhly a tučný, vysoký a krátky a ukazuje na špecifické rozdiely v ich vlastnostiach. Teóriu konštitučných typov sa odvtedy pokúsilo z rôznych uhlov pohľadu rozvinúť mnoho špecialistov tradičnej čínskej medicíny.

TČM delí telesnú konštitúciu človeka všeobecne do troch kategórií

Neutrálny typ tela

Neutrálny typ je s ohľadom na zdravie považovaný za optimálny. Vyznačuje sa ideálnou telesnou konštitúciou zdravého človeka so silnou telesnou, psychickou aj emočnou imunitou. Taký človek je v celkovo harmonickom stave, s dobre fungujúcimi vnútornými orgánmi as dobrou odolnosťou voči vonkajším patogénom a chorobám. Neutrálny typ je v stave rovnováhy.

Jangový typ tela

Prevažuje jangová energia nad jinovou . Jedinec je náchylný na choroby jangovej povahy, s príznakmi ako horúčka, nespavosť, bolesti hlavy, zápalové procesy v tele. Človek s jangovým typom tela inklinuje k podráždenosti, hyperaktivite, neznáša horúce počasie, ľahko sa potí a často pociťuje smäd. Jangový typ je v stave nerovnováhy.

Iný typ tela

Prevažuje jinová energia nad jangovou . Jedinec je náchylný na ochorenie jinovej povahy, ako je zimomrivosť, vlhký kašeľ a zahlienenie slizníc i orgánov, zadržiavanie vody v tele. Človek s jinovým typom tela má sklony k stavom chronickej únavy, neaktivite a zle znáša chladné počasie. Iný typ je v stave nerovnováhy.


Rôzne školy tradičnej čínskej medicíny preberajú odlišné charakteristiky konštitučných typov. Teória sa tak v mnohých krajinách líši, ale v princípe sú si veľmi podobné.


6 konštitučných typov podľa Kuanga

Prvú podrobnú klasifikáciu tela navrhol lekár Kuang na konci 70. rokov minulého storočia. Rozdelil ich konštitúcie do šiestich typov.

1. Vyvážený typ

Optimálna konštitúcia, ktorú charakterizuje zdravá farba tváre, dobrá chuť do jedla, tolerancia k chladu i horúčave, pravidelné a bezproblémové vylučovacie funkcie, normálny vzhľad jazyka.

2. Bledý typ

Bledá až sivá farba tváre, nedostatok sily, závraty, bledá a slabá menštruácia u žien, zhoršená citlivosť v rukách a nohách, bledý stred jazyka.

3. Chladný typ

Bledá až modrastá farba tváre, sklon k zimomrivosti, neznášanlivosť chladu, časté nočné močenie, chuť na horúce nápoje, vyznačené odtlačky zubov do okrajov jazyka.

4. Červený typ

Začervenaná a horúca tvár, sucho v ústach a krku, častá zápcha, nedostatočné močenie, hustý a tmavý moč, jazyk bez výrazného povlaku.

5. Lepkavý typ

Žltkastá a aknózna pleť, tlak na hrudi, časté nadúvanie a pocit plnosti, zahlienenia, sucho v krku bez smädu, jazyk potiahnutý mastným povlakom.

6. Statický typ

Tmavá pleť, tmavé kruhy okolo očí, fialkasté pery, hrubá, suchá a šupinatá koža, bolesť a tlak na hrudi, bruchu alebo panvici, modrý jazyk.

Len pre zaujímavosť

Českí terapeuti čínskej medicíny sa v rozdelení konštitučných typov rozchádzajú s terapeutmi v zahraničí. Zatiaľ čo „česká škola TČM“ pracuje so 6 typmi ako nedostatočný/ nadmerný, suchý/vlhký, studený/horúci , terapeuti v iných častiach sveta av Číne samotnej vo svojej praxi aj v medicínskych štúdiách uvádzajú väčšinou 9 konštitúcií podľa Qi Wanga.

9 typov konštitúcie podľa Qi Wanga

Najrýchlejším vývojom prechádzajú teórie konštitúcií v 80.-90. rokoch minulého storočia. V rôznych premenách s nimi prichádzajú terapeuti naprieč celou Čínou. V tom čase vzniká v tíme profesora Qi Wanga rozšírená teória, ktorá upravuje delenie konštitúcií do 9 typov. Ich definícia sa opiera o predchádzajúce teórie, spája ich charakteristické rysy a je navyše podporená dostatočným množstvom klinických štúdií . Wangovu teóriu preto uznáva a preberá väčšina praktikov tradičnej čínskej medicíny v pevninskej Číne aj v mnohých krajinách sveta.

1. Neutrálny typ

Odráža optimálne zdravie, kedy sú Jin a Jang , Čchi a krv v rovnováhe. Charakterizuje ho fyzická zdatnosť, emočná aj psychická stabilita, dostatok energie, dobrý spánok, zdravé trávenie, primeraná chuť do jedla, ľahká prispôsobivosť všetkým zmenám, žiarivá pleť, husté a lesklé vlasy.

2. Nedostatok Čchi

Jedinec má oslabenú celkovú obranyschopnosť, je náchylný na vyčerpanie a častému prechladnutiu. Ľahko sa zapotí aj pri malej fyzickej aktivite a ľahko sa zadýchava. Jeho hlas je tichý, zle sa adaptuje na zmeny. Potrebuje dlhší čas na rekonvalescenciu. Je potrebné vyživiť Čchi a posilniť orgán Sleziny .

Zimomrivosť


3. Nedostatok Jangu

Typ charakterizuje averzia k chladu a vlhkosti, studené končatiny, ochabnuté svaly, necíti sa dobre po konzumácii studeného jedla, trpí letargiou a býva introvertný. Človek tohto typu má sklon k plnoštíhlosti, padajú mu vlasy, je náchylný na hnačky a zadržiavanie vody. Je potrebné vyživiť Čchi a udržiavať sa v teple .

4. Nedostatok Jinu

Typ charakterizuje štíhla postava. Jedinec má horúce dlane a chodidlá, najmä v noci, trpia na sucho v ústach a nose, suchú stolicu alebo zápchu. Neustále pociťuje smäd a dáva prednosť studeným nápojom. Nemá rád horúce počasie. Povahovo býva netrpezlivý extrovert. Je potrebné telo hydratovať a vyhnúť sa nadmernému poteniu.

5. Vlhkosť hlienu

Jedinca charakterizuje nadváha a viditeľné bruško, má sklon k nadmernej sekrécii kožného mazu a tvorbe hlienu. Často cíti tlak na hrudi a ťažobu v končatinách, je náchylný k cukrovke, metabolickému syndrómu aj kardiovaskulárnym chorobám. Sprevádza ho chuť na tučné a sladké potraviny. Nemá rád vlhké počasie. Povahovo býva mierny a trpezlivý. Treba posilniť Slezinu a Žalúdok , udržiavať si dobrú náladu a vyhnúť sa emocionálnemu rozrušeniu .

Sklon k akné


6. Teplo hlienu

Typ charakterizuje mastnú tvár so sklonom k akné, neustály pocit smädu a horkosti v ústach. Často sa unaví, pociťuje ťažobu v tele, trápi ho neúplné a ťažké vyprázdňovanie, nadmerná vlhkosť v reprodukčných orgánoch , kožné problémy a močové problémy. Ťažko sa adaptuje na horúce a vlhké podnebie. Je potrebné podporiť Pečeň a Žlčník , odstrániť horúco a vlhkosť v tele, dať prednosť sladkým a chladivým potravinám.

7. Stáza krvi

Jedinec má sklon k zábudlivosti, je často podráždený. Objavujú sa pigmentové škvrny , koža je suchá, šupinatá, matná a tmavá, s častým výskytom modrín. Viditeľné sú žily pod jazykom a tmavé kruhy pod očami . Človek sa ľahko rozruší, je netrpezlivý a zabúda. Neznesie chladné prostredie. Je potrebné zvýšiť fyzickú aktivitu a udržiavať sa v teple, obmedziť tučné jedlá, sladkosti a zvýšiť pitný režim.

8. Stagnácia Čchi

Typ charakterizuje chudý a krehký vzhľad. Emočne je nestabilný, zle zvláda stres , má sklony k zmenám nálad, nervozite, úzkosti a depresiám. Prejavuje sa nadmerným vzdychaním, trpí na búšenie srdca, nespavosť, tlak na hrudi a "knedľa" v krku. Povahovo je typický introvert, nedokáže sa zbaviť minulosti, zle zvláda pochmúrne obdobie jesene a zimy. Je potrebné rozptýliť Pečeň a zlepšiť tok Čchi . Vyhnúť sa samote a izolácii, zapojiť sa do spoločenských aktivít.

Alergik - špeciálna konštitúcia


9. Špeciálny konštitučný typ

Jedinca charakterizuje obvykle vrodená slabosť. Je citlivý na lieky, trápia ho potravinové aj peľové alergie, ktoré sa prejavujú astmou, svrbením alebo ekzémami. Trpí na upchatý nos, kýchanie, celoročnú nádchu, často lapa po dychu. Zle znáša zmeny teplôt, počasia aj ročných období. Je potrebné zlepšiť Čchi , vyživiť krv a vyhnúť sa kontaktu s možnými alergénmi.

Všeobecne platí, že ľudia so silnou a stabilnou konštitúciou sú v porovnaní s ľuďmi s tou slabou schopní lepšie odolávať invázii rôznych patogénov . Keď ochorejú, ich stav je obvykle relatívne mierny, krátky a dá sa ľahko vyliečiť.

Drevo, Oheň, Zem, Kov, Voda. Päť elementov v emocionálnej, fyzickej i psychickej povahe človeka

V každom človeku dominuje jeden z piatich elementov pentagramu . Ich charakteristiky odrážajú, čo sa vo vás môže odohrávať na fyzickej, duševnej aj emocionálnej úrovni. Rozlišujú sa podľa funkčnosti a prevahy piatich hlavných telesných orgánov. Definícia človeka podľa elementov je tiež jednou z teórií konštitučných typov.

Ktorý element vo vás prevažuje?

Drevo

Človek elementu Dreva je vysoký, štíhly, šľachovitý s podlhovasté tvárou, širokými ramenami a chudými končatinami. Jeho chôdza je rýchla, rád si stanovuje ciele, je pracovitý, ctižiadostivý, inteligentný a premýšľavý. Jeho myseľ ide na plné obrátky, má sklon k workoholizmu a býva schopným manažérom. Pri emočnej disbalancii prejavuje hnev, zlosť a frustráciu. Na fyzickej úrovni trpia častou bolesťou v podbrušku, hlavy a očí. Pri problémoch je potrebné spomaliť tempo, naučiť sa relaxovať a úpravou jedálnička podporiť činnosť pečene .

Oheň

Človek elementu Ohňa má trojuholníkový tvar tváre, silné a svalnaté telo, kučeravé alebo rednúce vlasy. Jeho chôdza je energická a rýchla. Má veselú povahu, je spoločenský, nebojácny a hlučný, dokáže motivovať ostatných a je schopným vodcom. Býva bystrým pozorovateľom a vyznačuje sa dobrými analytickými schopnosťami. Rýchlo sa nadchne pre nové veci, ale často ich nedoťahuje do konca. Podobne ako oheň je prelietavý a nespoľahlivý.

Povahou je silný Jang, čo ho robí večne mladým. Na fyzickej úrovni mu nerobí dobre prílišné horúco, pri disbalancii a prehriatí trpí nespavosťou, nepokojom, problémami so srdcom a obehovou sústavou . Pri problémoch si treba nájsť čas len sám pre seba, vyhýbať sa ostrým a koreneným pokrmom, zvýšiť prísun čerstvej zeleniny, ochladzujúcich potravín a horkých chutí.

Krajina

Človek elementu Zeme má veľkú zaguľatenú hlavu, široké čeľuste, silné a pevné telo s viditeľným bruškom. Jeho chôdza je rozvážna, povahou je nekonfliktný a trpezlivý. Býva skvelým diplomatom, dokáže urovnať vyhrotené situácie a vzťahy. Nebýva príliš ambiciózny, ale rád pomáha ľuďom, stará sa o nich a aktívne nadväzuje nové vzťahy.

Je praktický a spoľahlivý. Jeho orgánom je Slezina , preto sa treba pri ťažkostiach zamerať práve na jej posilnenie. Jeho večná potreba byť užitočný a zavďačiť sa všetkým ho znateľne vyčerpáva. Dyzbalancia sa prejavuje ťažkosťami s trávením, únavou a ľahkým priberaním na váhe. Je nutné stanoviť si jasné hranice a naučiť sa hovoriť "Nie".

Kov

Človek elementu Kov má hranatú tvár, malú hlavu, ruky aj nohy, široké ramená a hrudník s plochým bruchom. Chodí pomaly a rozvážne. Býva pokojný a tichý, ale jeho hlas je silný. Nebýva príliš spoločenský, vyhľadáva skôr samotu, vyhovuje mu menší okruh ľudí a nerád nadväzuje nové vzťahy. Má častý sklon uzatvárať sa do seba a babrať sa v smútku. Povahou je nekompromisný, disciplinovaný so zameraním na presnosť. Má veľký zmysel pre spravodlivosť a čestnosť.

Problémy disbalancie Kovu sa prejavujú problémami s dýchacou sústavou, bronchitídou, astmou, oslabenými pľúcami a ekzémom, prepadá smútku a melanchólii. Nerovnováhu je potrebné posilniť fyzickou aktivitou a dychovým cvičením. Vhod prídu zvlhčujúce potraviny na podporu mikrobiomu hrubého čreva.

Voda

Človek elementu Voda má veľkú hlavu so širokými čeľusťami, tmavšiu pleť, úzke ramená, dlhé a veľké brucho. Ľahko inklinuje na priberanie na váhe. Je uvoľnený a pri chôdzi pohybuje celým svojim telom. Vyniká vysokou emočnou inteligenciou a prirodzenou intuíciou, je ohľaduplný a ľahko citovo zraniteľný. Je sebestačný, k svojmu cieľu smeruje odhodlane a vytrvalo. Vyniká talentom k rôznemu typu tvorivosti. Jeho orgánom sú Obličky , ich disbalancia sa prejavuje zápalmi močových ciest, opuchmi, strachom a nadmernými obavami. Pri problémoch prídu vhod prehrievacie potraviny, zvýšenie prísunu tekutín a obmedzenie surovej stravy.


Vrodenú konštitúciu nemáme šancu ovplyvniť, ale tú získanú formovať môžeme

Teórie konštitučných typov dávajú nahliadnuť pod pokrievku najrôznejších problémov a ukazujú, na čo sa vo svojom jedálničku a zmene životného štýlu zamerať. Preto buďte vnímaví sami k sebe a svojim potrebám . Uberte, čo vám škodí a naopak pridajte, čo vám chýba.

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202434576x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202423934x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .