Království tianDe

Spoznajte princípy čínskeho pentagramu

26.08.23 1898x prečítané

Čínska medicína je postavená na celistvosti a prepojení s prírodou. Čínsky rok je rozdelený na 5 období a 5 elementov krajiny. Ktorý element ovláda naše orgány a čo hovoria orgánové hodiny? Inšpirujte sa princípmi tisíce rokov preverenej čínskej medicíny.

ZdieľaťSpoznajte princíp čínskeho pentagramu

Ľudský rok a poťažmo celý náš život sa odvíja v cykloch. Oproti štyrom ročným obdobiam, tak ako ich poznáme my, sa v TČM ročný cyklus rozdeľuje na päť období. V každej jeho časti prevláda iná energia s odlišnou dynamikou. Drevo, Oheň, Zem, Kov a Voda predstavujú prírodné sily, ktoré majú na svedomí stav nášho tela i okolitého prostredia. Päť rôznych elementov sa v pravidelných intervaloch strieda, nadväzujú na seba a vzájomne sa ovplyvňujú.

Čínsky pentagram delí rok na päť období

 1. Jar
 2. Skoré leto
 3. Neskoré leto
 4. Jeseň
 5. Zima

Každé obdobie je spojené s konkrétnym orgánom, súvisí s nejakou emóciou, prináša určitú náladu, spája sa s inou chuťou, farbou či hlasovým prejavom.

Život aj naše prostredie je jedna veľká premenná. Všetko so sebou ale bezpodmienečne súvisí

TČM využíva pentagram na vysvetlenie vzťahov medzi stavom ľudského organizmu a stavom okolitého prostredia. Päť prvkov čínskeho pentagramu podlieha neustálemu pohybu a premenám. Vzájomne na sebe závisí, ovplyvňujú sa a kontrolujú. Tvorí spojenie medzi ľudským telom, svetom prírody a vesmírom. Podľa tejto teórie môže byť päť elementov pentagramu chápaných ako päť fáz a premien energie Jin a Jang.

Drevo

Podstata elementu Dreva sa v prírode prejavuje "malým jangom jari". Energia smeruje nahor, podporuje poučenie a rast. Drevo v etape človeka vládne narodeniu a detstvu. Drevo je mladé a zelené, tráva, ker aj strom. Má v sebe ohromnú silu, chuť do života, nespútanosť aj výbušnosť.

 • K drevu patria orgány pečeň a žlčník . Ich nerovnováha sa prejavuje bolesťami hlavy v spánkoch, migrénou, sennou nádchou, zápalom spojiviek.
 • Vládne zelená farba.
 • Prejavom elementu dreva je v prírode vietor.
 • V emóciách zodpovedá elementu dreva hnev a zlosť.

Oheň

Podstata elementu Ohňa sa v prírode prejavuje "veľkým jangom leta". Oheň príjemne prehrieva, ale aj spaľuje a ničí. V ľuďoch prebúdza lásku, súcit, nadšenie, inteligenciu, radosť z poznávania a učenia. Prírodný energetický živel priťahuje pozornosť, zároveň však vzbudzuje rešpekt. Ukrýva v sebe zlosť.

 • Ohňu patrí srdce a tenké črevo . Prehnaná žiadostivosť plodí v srdci nepokoj, naopak spokojnosť a zmierenie prináša pokoj. Dlhodobý stres a časový tlak má vplyv na ochorenie srdca.
 • Vládne červená farba.
 • Prejavom elementu ohňa je horúco.
 • V emóciách zodpovedá radosti a šťastiu.

Krajina

Krajina je úrodnou hlinou, z ktorej sa všetko rodí, v nej uchováva az jej plodov človek čerpá aj žije. Je starostlivá a starostlivá. Neskoré leto = Zem ako stred všetkého. Nepárne číslo dáva tomu všetkému zmysel.

 • Zemi patrí slezina a žalúdok . Orgány stredu tvoria základ nášho zdravia. Nedostatok Čchi sleziny sa prejavuje nadúvaním, pocitom plnosti, únavou, nedostatkom koncentrácie a nezvládnuteľnou chuťou na sladké, môže dôjsť k hromadeniu vody v tele.
 • Vládne žltá a hnedá farba.
 • Prejavom elementu zeme je vlhkosť.
 • V emóciách zodpovedá empatia, tvorivosť, úzkosť.

Kov

Kov (aj kameň) je tvrdým, ale poddajným elementom. Dáva vzniknúť predmetom, ktoré uľahčujú prácu aj život. Podstata elementu Kovu sa prejavuje „malou inou jeseňou“. Nárast Jinu v prírode spôsobuje, že sa Čchi a šťavy rastlín sťahujú do zeme a koncentrujú esenciu pre ďalšie generácie.

 • K elementu kovu patria orgány pľúca a hrubé črevo . Najviac im škodí sucho spôsobené stresom, suchým vzduchom a vysušujúce potraviny, ako káva, čierny čaj, cigaretový dym. Nedostatočnosť sa prejavuje oslabenou imunitou a sklonom k prechladnutiu.
 • Vládne čierna a tmavo modrá až fialová.
 • Prejavom elementu kovu je sucho.
 • Emócie kovu sú guráž, vitalita, žiaľ, smútok.

Voda

Voda je silnejšia ako oheň. Dokáže všetko zaplaviť a oheň zadusiť. Je zdrojom života. Ukrýva vo svojej hĺbke lákavé tajomstvo, ale prináša aj úzkosť. Podstata elementu Vody sa v prírode prejavuje "veľkým inom zimy". Vytláča Jang, nastupuje pokoj a všetko nadbytočné mizne. Zima zachováva všetko podstatné, aby mohol začať nový cyklus a nový život.

 • Elementu vody patrí obličky a močový mechúr . Obličky sú skladiskom našej životnej energie. Sú veľmi citlivé na chlad a preto je dôležité ich v zimných mesiacoch chrániť a vyživovať.
 • Farbou je čierna a tmavo modrá až fialová.
 • Prejavom elementu vody je chlad.
 • Emócie ohňa sú tvorivosť, strach, obavy.

Všetky elementy pentagramu sa vzájomne ovplyvňujú. Každý prvok má tendenciu vytvárať nasledujúce

 • Drevo posilňuje Oheň (oheň spaľuje drevo a silnie)
 • Z Ohňa sa živí Zem (slnko ju ohrieva, popol zúrodňuje pôdu)
 • Krajina umožňuje zrodenie Kovu (kov je súčasťou zemského jadra, v krajine sa ukrýva nerastné bohatstvo)
 • Kov drží Vodu (kovom a kameňom voda nepretečie a neuniká)
 • Voda umožňuje zrodenie dreva (stromy a rastliny rastú a silnejú z vody)

Päť orgánových okruhov riadi celý náš organizmus

TČM považuje pečeň, slezinu, pľúca, obličky a srdce za základné a najdôležitejšie orgány nášho tela . Patrí medzi Jinové orgány. Každý je usadený na piatich pomyselných cípoch pentagramu. Na ich rovnováhe a vzájomnej harmónii závisí naše duševné i telesné zdravie . Jinové orgány sa spájajú v pentagrame so šiestimi Jangovými orgánmi. Tými sú žlčník, tenké črevo, žalúdok, hrubé črevo, močový mechúr a trojitý žiarič.

Berte ohľad na svoje orgány. Ako fungujú orgánové hodiny

Každý telesný orgán pentagramu je aktívny v inú dennú alebo nočnú hodinu. Aby dostatočne regeneroval a posilňoval, vytvorte mu tie správne podmienky. TČM má prepracovaný systém takzvaných orgánových hodín. Ten vám napovie, ako pracujú vaše orgány v priebehu celého dňa.

 1. Od 23. do 1. hodiny rannej pracuje žlčník . Pokiaľ nemôžete v tejto dobe pokojne spať, zamerajte sa na svoj žlčník.
 2. Od 1. do 3. hodiny rannej vrcholí detoxikácia organizmu. Najvyššiu aktivitu majú pečeň . V tomto čase je dôležité neponocovať a dopriať si kvalitný, tvrdý spánok.
 3. Od 3 do 5 sa aktivujú pľúca . V tomto čase prevažuje strach a úzkosti. Často sa prebúdzajú tí, čo majú oslabené pľúca či priedušky, problémy s dýchaním, astmatici a alergici.
 4. Od 5. do 7. rannej pracuje na maximum hrubé črevo . Tento čas je dôležitý pre našu imunitu.
 5. Od 7 do 9 ráno je aktívny žalúdok . Ideálne je naštartovať deň niečím teplým do žalúdka. Nie je vhodné telo ochladzovať. Vyvarujte sa studennej rannej sprchy aj ochladzujúcich potravín.
 6. Medzi 9. a 11. sa robí slezina a pankreas . V tomto čase si bez výčitiek doprajte sladké pokrmy, samozrejme v primeranom množstve. Telo ich zvládne v pohode stráviť.
 7. Od 11 do 13 vykazuje maximálnu činnosť naše srdce . Aby ste podporili jeho regeneráciu, nezaťažujte svoje telo veľkým množstvom potravín, nápojmi s kofeínom ani nikotínom.
 8. Od 13 do 15 je čas tenkého čreva . Táto doba je najvhodnejšia na obed. Obedujte v kľude, nech má telo optimálne podmienky na trávenie. Vyvarujte sa zvýšenej fyzickej aktivity.
 9. Od 15. do 17. hodiny je na vrchole svojej aktivity močový mechúr . Môžete si dovoliť prijať aj výdatnejšie jedlo. Tento čas je vhodný na silový tréning, zvýšenú fyzickú aktivitu či saunovanie. Skvele funguje dlhodobá pamäť a je tak ideálny čas na učenie.
 10. Od piatej do siedmej hodiny popoludní sú aktívne naše obličky a nadobličky. Zamerajte svoju pozornosť na pitný režim. Podporíte tým vylučovanie škodlivín z tela.
 11. Od 19 do 21 sa zvyšuje naša schopnosť vnímania a nastáva najvhodnejšia doba na počúvanie kvalitnej hudby, sledovanie filmu či trávenie spoločného času s rodinou. Krvný obeh je na vrchole svojej aktivity.
 12. Medzi 21. a 23. hodinou pracuje trojitý ohrievač . Koncentruje našu životnú energiu. Je čas na relaxáciu a rozjímanie.

Patero rôznych chutí

Každá z piatich chutí zodpovedá jednému z piatich elementov a jednému z piatich orgánov . Každý orgán má doslova rád svoju chuť. V primeranom množstve je priradená chuť dotyčnému orgánu prospešná a posilňuje ho . Naopak, príliš veľa tej istej chuti mu škodí. Napríklad mierne sladká chuť varenej zeleniny posilňuje orgán sleziny, avšak nadmiera bieleho cukru slezinu vyčerpáva.

Orgány pentagramu vo vzťahu k chutiam

 • Pečeň = kyslá chuť - podporuje tvorbu telesných tekutín a energie Jin. Je sťahujúce a riadi potenie a hnačku.
 • Srdce = horká chuť - znižuje horúčosť, upokojuje a čistí vlhkosť. Smeruje do kostí, preto nadmiera horkosti ich môže poškodiť.
 • Slezina = sladká chuť – povzbudzuje a harmonizuje. Smeruje do svalov, užíva sa na zastavenie bolestí. Nadmiera spôsobuje svalovú slabosť.
 • Pľúca = pikantná chuť - rozptyľuje, prehrieva. Užíva sa na vylúčenie toxínov. Nadmiera môže oslabiť Čchi.
 • Obličky = slaná chuť - klesá dole, zmäkčuje zatvrdliny, vysušuje. Užíva sa pri zápche a pri opuchoch. Nadmiera oslabuje krv.

Preferencia alebo odmietanie niektorej z chutí spôsobuje nerovnováhu jednotlivých orgánov i nerovnováhu medzi orgánmi navzájom. Preto je pestrosť a primeranosť chutí v strave taká dôležitá.

Patero emócií pod vplyvom elementov a orgánov

V pentagrame každý orgánový okruh disponuje svojou vlastnou emóciou. Tá ho dokáže posilniť či naopak oslabiť. A každá emócia sa spája s konkrétnym živlom.

 1. Oheň - Srdce = Radosť → hrejivý oheň sa spája s príjemným pocitom radosti a šťastia, čo posilňuje srdce. Zvukovým prejavom srdca je smiech. Oheň, ktorého je príliš, naopak spaľuje a šíri zlú energiu.
 2. Krajina - Slezina = Starosť → starostlivá, premýšľavá a rozvážna krajina posilňuje svoje stredové orgány slezinu, žalúdok a pankreas. Zvukovým prejavom stredu je spev. Nadbytok Zeme vytvára prílišné obavy a zbytočnú premýšľavosť.
 3. Kov - Pľúca = Smútok → kov symbolizuje silnú vôľu a sebaistotu. Z nedostatku vôle prichádza smútok a pocit viny, ktorý sa prejavuje zovretím a tlakom na hrudi. Zvukovým prejavom je plač.
 4. Voda - Obličky = Strach, úzkosť → osviežujúca a živá voda posilňuje obličky a močový mechúr. Nerovnováha z nadbytku alebo nedostatočnosti vyvoláva pocit úzkosti a strachu. Zvukovým prejavom je vzdychanie.
 5. Drevo - Pečeň = Hnev, agresia → drevo symbolizuje agresiu, zlosť a vysokú kreativitu. Svojou energiou posilňuje pečeň a žlčník. Zvukovým prejavom je krik a rev.

Jednotlivé symboly živlov obrazne prekonávajú a ovládajú naše pocity

 • Krajina vymedzuje a určuje breh tečúcej vody (v emóciách pracuje proti úzkosti a strachu)
 • Voda krotí a hasí oheň (v emóciách pracuje proti pýche a prílišnému nadšeniu)
 • Oheň roztaví kovový meč (v emóciách pracuje proti smútku)
 • Kus kovu si poradí s drevom - kosí, pretína a osekáva (v emóciách pracuje proti hnevu, zlosti, závisti a vnútornému nepokoju)
 • Drevo (rastlina) naruší a rozbije zem (v emóciách pracuje proti vtieravým myšlienkam a zbytočnej premýšľavosti)


Čínsky pentagram presne ukazuje, ako tradičná východná medicína vníma súvislosti vo vzťahu človeka a jeho vnútorného rozpoloženia aj vonkajšieho okolia. To všetko zohľadňuje v prevencii zdravia, pri diagnostike aj v terapeutickom riešení vzniknutých chorôb.

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202434577x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202423934x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .