Zľavy končí! Nakúpte výhodne pokiaľ je čas! Akcia končí už 30.4

Království tianDe

Spoznajte tajomstvo liečebnej sily dotykov

26.08.23 380x prečítané

Bodové stimulačné techniky ako prevencia aj liečba.

ZdieľaťSpoznajte tajomstvo liečebnej sily dotykov

Alternatívne metódy prevencie a liečby ležali ešte v minulom storočí mimo hlavného prúdu západnej medicíny. V poslednej dobe sa im ale zaslúžene dostáva viac pozornosti. Čím ďalej častejšie sa s využitím terapeutických postupov ako podpornej metódy stretávame aj pri klasickej liečbe. Bodové stimulačné techniky prevencie a liečby, ako sú reflexná terapia, akupunktúra alebo akupresúra, fungujú na podobnom princípe, napriek tomu sa v mnohom líšia. Každá má trochu iné špecifikácie a pôsobenie. Aké sú medzi nimi rozdiely a čo ich spája?

Liečba dotykom je známa ako ľudstvo samo

V najrôznejších podobách sa s terapiou dotykom stretávame nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, inštinktívne prsty stimulujeme tlakové body. Všimli ste si niekedy, ako si malé bábätko pri únave trie ručičkou oblasť medzi obočím a nad koreňom nosa? Podobne sa aj domáci miláčikovia pred zaspávaním packou dotýkajú oblasti nad ňufákom. Stimulácia bodov v tých miestach navodzuje pokoj a napomáha k rýchlejšiemu zaspávaniu.

Ako sa zrodila reflexná terapia, akupunktúra a akupresúra

Na začiatku stálo pozorovanie inštinktívneho správania človeka pri stimulácii určitých miest na tele a jej pôsobení na emočné, psychické aj fyzické zdravie. Prvé zmienky o metódach tlakovej terapie sa objavujú v Číne a sú staré viac ako 5 000 rokov . Postupne sa potom na rôznych miestach sveta formovali obdobné techniky reflexológie a stimulácie akupunktúrnych bodov.

TIP:

Celostné metódy liečby a prevencie pokrývajú všetky úrovne človeka. Oblasť fyzickú, emocionálnu i duchovnú

Pre správnu prevenciu a cielenú liečbu je nevyhnutné porozumieť celej fyziológii tela. Terapeut pracuje vždy s viacerými možnosťami . Stlačením bodu môže ovplyvniť určitú časť tela, ale v rôznych dimenziách. Telo samo zareaguje v tom smere, kde potrebuje. Pokiaľ budeme chcieť riešiť napríklad blokáciu chrbtice, stimulácia reflexného bodu zaistí uvoľnenie, či už sa jedná o fyzickú príčinu, alebo blokáciu na emocionálnej alebo psychickej úrovni.

Reflexná terapia

Reflexná terapia sa považuje za jednu z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny a samoliečby. Definícia slova reflexná neznamená reflex vo vzťahu k nervovému systému, ale ukazuje zrkadlenie alebo odraz orgánu na rôznych častiach tela . Reflexológia totiž vychádza z predpokladu, že všetky orgány alebo časti tela majú na rôznych koncoch tela svoje reflexné miesto. Terapia tak využíva tlak a masáž reflexných plôch a zón . Najčastejšie na chodidlách nôh, na rukách alebo na tvári.

Celostná masáž všetkých reflexných plôch sa vykonáva systematicky od zón hlavy až po zóny svalov, kĺbov a chrbtice. Pri reflexnej terapii sa používa palec ruky , pretože má najlepšiu manévrovaciu schopnosť a dokážeme ním vyvinúť dostatočný tlak.

Výhody reflexológie

Reflexná terapia sa uplatňuje pri prevencii, riešení akútnych a chronických problémov, v diagnostike problémov aj ako doplnok klasickej liečby a rekonvalescencie. Oproti metódam, ktoré využívajú na riešenie problémov stimuláciu akupunktúrnych bodov, má reflexológia hneď niekoľko výhod:

 • využíva na stimuláciu väčšiu oblasť
 • reflexné plôšky sa ľahšie lokalizujú
 • funguje ako preventívna, diagnostická aj liečebná metóda
 • dá sa aplikovať ako samoliečba

Diagnostika problémov v reflexnej terapii sa opiera o tieto prejavy

 1. Dotyk alebo tlak na reflexných plôškach je nepríjemný až bolestivý.
 2. Pri stimulácii bodu sa prejaví nepríjemný pocit alebo bolesť v príslušnom orgáne.
 3. V tkanive pod reflexnou plochou je hmatateľná zatvrdlina, stiahnutie alebo napätie.

Tipy na samoliečbu reflexnou terapiou

 • Na samouzdravovaciu terapiu používajte prednostne ruky. Reflexné plôšky na nich sú dostupnejšie ako na nohách a lepšie sa s nimi pracuje.
 • Pokiaľ si vykonávate reflexnú terapiu sami, vždy stimulujte všetky reflexné plôšky. Nezameriavajte sa iba na tie, ktoré súvisia s vašim zdravotným problémom. K bodom, ktoré reagovali bolestivo, sa po ukončení komplexnej terapie vráťte a venujte im viac času.
 • Nič sa nemá preháňať, a to platí aj pri samoliečbe. Terapeuti odporúčajú stimulovať reflexné body maximálne dvakrát do týždňa. Efekt nie je o kvantite, ale stojí na vytrvalosti a trpezlivosti.

TIP:

Kedy treba byť pri reflexnej terapii na pozore

 1. Pri reflexnej terapii sa vyhýbajte miestam, kde sú viditeľné kŕčové žily, zapálená pokožka, vriedky a mykózy.
 2. V tehotenstve sa vyhnite stimulácii reflexnej zóny v oblasti panvy.
 3. Reflexná terapia nie je vhodná po transplantácii niektorého z dôležitých telesných orgánov.

Reflexná terapia cieli na príslušný orgán. Akupunktúra a akupresúra pôsobí po celej dĺžke energetických dráh

Číňania veria, že v ľudskom tele prechádza 14 vetiev meridiánov , z ktorých 12 považujú za dôležité. Každý z nich má vnútornú vetvu, ktorá prestupuje orgán, a povrchné, na ktoré sú uložené akupunktúrne body. Stimulácia týchto bodov sa uplatňuje predovšetkým v metódach akupunktúry a akupresúry.

Akupunktúra nie je žiadne voodoo

Acus=ihla + punkere=bodati

Akupunktúra je založená na stimulácii akupunktúrnych bodov, ktoré sa nachádzajú po dráhe meridiánov . Terapia využíva napichnutie a stimuláciu patričného bodu tenkou ihlou. Podľa niektorých výskumov akupunktúra ovplyvňuje všetky fyziologické deje v organizme:

 • aktivuje niektoré funkcie nervového systému
 • blokuje činnosť miechových dráh vedúcich bolesť
 • stimuluje uvoľňovanie endogénnych látok ako endorfíny, serotonín či melatonín

Nájsť presnú polohu bodov vyžaduje znalosti skúseného terapeuta

Po celom tele je zmapovaných viac ako tisíc akupunktúrnych bodov. Každý z nich nesie svoj názov a číslo. Akupunktúrny bod zareaguje na tlak náhlym bolestivým signálom, čo terapeutovi uľahčuje jeho presnú lokalizáciu. Pri liečbe akupunktúrou sa najčastejšie volí 6 základných bodov na príslušnom meridiáne a podľa potreby sa k nim pridávajú ďalšie.

Akupresúra

Acus = ihla + pressure = tlačiť

Akupresúra funguje na podobnom princípe, ako akupunktúra. Je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí majú obavy z ihiel . Namiesto ihiel totiž využíva na stimuláciu akupresúrnych bodov tlak . Terapeut pri práci používa končeky svojich prstov, tupé ihly, semienka alebo malé magnetky. Tlak na body býva spočiatku nepríjemný až mierne bolestivý, ale postupne odbúrava blokácie, prináša úľavu od bolesti a navodzuje príjemný pocit. Rovnako ako akupunktúra, aj akupresúra je dlhodobejším liečebným procesom .

Ucho ako taký mikrokozmos celého nášho tela

Pri akupresúre aj akupunktúre sa často pracuje s uchom. Na malom mieste sa v ňom sústredí celý systém akupunktúrnych bodov , ktoré sa vzťahujú ku všetkým orgánom a častiam tela. Terapeut pri liečbe využíva pôsobenie ihiel alebo tlakovú stimuláciu bodov pomocou nalepených semienok či drobných magnetiek. Tie sa väčšinou na mieste nechávajú pôsobiť niekoľko dní a stimulácia sa vykonáva priebežne.

TIP:

Nazrite pod pokrievku diagnostiky východnej medicíny Čo o nás a našom zdraví prezradí tvár

Na tvári sa odráža naše celkové rozpoloženie od psychiky, cez emócie až po vnútorné zdravie. Tvár tak nastavuje zrkadlo všetkým pocitom a ukazuje na kondíciu našich orgánov. Každá časť tváre vypovedá o stave určitého orgánu. Nerovnováha orgánu sa prejavuje začervenaním v patričných miestach, výskytom ekzémov, akné, neprirodzeným sfarbením, povädnutou a slabou kožou alebo opuchmi.

 • Od špičky nosa k hornej pere je oblasť reflektujúca žalúdok. Na zlú funkciu ukazuje opuchnutá horná pera i popraskané kútiky úst.
 • Tenké črevo sa zrkadlí na čele. Hrubému črevu zodpovedá brada a spodná pera.
 • Kondícia Pľúc sa zobrazuje na tvárach, horné cesty dýchacie a priedušky sa prejavujú v okolí nosných dierok.
 • Opuchnutý a červený nos alebo ryha na spodnej časti nosa vypovedá o problémoch so Srdcom.
 • Tmavé kruhy a opuchy pod očami ukazujú na nerovnováhu Ľadvín.
 • Reprodukčné orgány a hormonálna nerovnováha sa prejavuje na stave vlasov.

Čo o zdraví orgánov prezradia nohy a ruky

Všetky meridiány sú obojstranné. Šesť z nich začína alebo končí na prstoch rúk a šesť začína alebo končí na prstoch nôh. Nerovnováha jednotlivých meridiánov sa tak môže viditeľne prejavovať práve na prstoch nôh alebo rúk.

 1. Pečeň - nerovnováha sa odráža na palci na nohách. Môže sa prejavovať ako zarastajúci necht, pleseň na nechtoch alebo deformácia palca.
 2. Žlčník - na nerovnováhu ukazuje kladivkový palec, kurie oká alebo pleseň na prsteníku či opuchy okolo reflexnej plôšky bokov.
 3. Srdce - nerovnováha srdcového meridiánu sa prejavuje infekciou alebo ryhami na nechtoch, bolestivosťou a stuhnutosťou prstov.
 4. Tenké črevo - nedostatočnosť meridiánu signalizuje stuhnutosť, artritída, hnisavé infekcie, ryhy alebo biele škvrny na malíčku.
 5. Osrdcovník - problémy sú podobné ako pri nerovnováhe srdcového meridiánu. Artritída, ochorenie nechtu prostredníka, ale aj syndróm karpálneho tunela.
 6. Trojitý ohrievač - nerovnováha sa prejavuje na rukách ako ekzém, artritída a problémy s nechtami na prstenníkoch.
 7. Slezina a pankreas - nedostatočnosť meridiánu sa prejavuje na kĺboch a nechtoch palcov na nohách alebo ich stuhnutím.
 8. Žalúdok - príznaky nerovnováhy sa prejavujú na prostredníku nohy. Vyskytujú sa kurie oká, plesne, alebo deformácie prostredníkov.
 9. Pľúca - Nedostatočnosť sa prejavuje na palcoch rúk ako problémy s nechtami, opuch kĺbu aj ekzém.
 10. Hrubé črevo - nerovnováha sa prejavuje u ukazovákov rúk v problémoch s nechtami, deformáciou alebo opuchmi kĺbu.
 11. Obličky - nerovnováha sa prejavuje opuchmi vnútorných strán členkov, výskytom plesne, ekzému a bolesťou na chodidlách nôh.
 12. Močový mechúr - nedostatočnosť meridiánu obličiek sa môže prejaviť ako opuchy a bolestivosť malíčka a problémy s nechtami na malíčkoch.

Zvýšte v zime svoju energiu a zažeňte útlm aj únavu

Jang je teplo, je to svetlo, je to pohyb, je to vzostupné, je to energia. Vlastne takmer všetko, čo nám v zime chýba. Počas zimných mesiacov sa naše telo dostáva do útlmu, čo je vzhľadom na život v súlade s ročným obdobím v poriadku. Nie vždy sa nám ale taký útlm hodí. Potrebujete zvýšiť energiu, lepšie sa sústrediť, pozdvihnúť náladu alebo zahriať skrehnuté telo? Máme pre vás tip na efektnú a rýchlu pomoc.

Objavte Baihui

Akupunktúrny bod Baihui (čítajte bye hoo-eh) sa nachádza na samom temene hlavy a používa sa na zvýšenie Jang vo chvíli, keď všetka energia smeruje dole. Opakovane poklepávajte všetkými prstami na tento bod a po chvíli ucítite príliv energie a tepla. Pre ešte výraznejšie účinky naneste na končeky prstov kvapku esenciálneho oleja z mäty alebo citrusov.

Tip

Nenechajte ruky a nohy zaháľať

Najlepšiu reflexnú a tlakovú terapiu máte na dosah ruky aj nôh. Prechádzajte sa bosí po záhrade alebo vonku v prírode. Rukami spoznávajte kamene, rastliny, drevo a ďalšie rozličné materiály. Tým si prirodzene a rovnomerne stimulujete všetky reflexné plôšky aj akupresúrne body.

Štítky

Najobľúbenejšie

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202421377x prečítané

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202418726x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .

Cookies

Naša spoločnosť používa súbory cookies na správne fungovanie vášho obľúbeného e-shopu, na prispôsobenie obsahu stránok vašim potrebám, na štatistické a marketingové účely. Kliknutím na tlačidlo prijímam nám udelíte súhlas ich zberom a spracovaním, a my vám poskytneme ten najlepší zážitok z nakupovania.

Vaše nastavenie súborov cookie

Tu máte možnosť prispôsobiť soubory cookie v súladu s vlastnými preferenciami a neskôr nastaviť alebo kedykoľvek vypnúť v pätičke webu.

Technické cookies sú nevyhnutné pre správne fungovanie webu a všetkých funkcií, ktoré ponúkajú.

Personalizáciu prevádzame na základe vami prehliadnutého tovaru. Ďalej potom upravujeme zobrazovaný obsah podľa toho, čo vás zaujíma.

Tieto cookies nám umožňujú meranie výkonu nášho webu a za pomoci získaných dát potom môžeme zlepšovať zážitok z nakupovania zákazníkom.

Tieto cookies sú využívané reklamnými a sociálnymi sieťami vrátane Googlu na prenos osobných údajov a personalizáciu reklám, aby boli pre vás zaujímavé.