Království tianDe

Spoznajte tajomstvo liečebnej sily dotykov

26.08.23 2321x prečítané

Bodové stimulačné techniky ako prevencia aj liečba.

Zdieľať



Spoznajte tajomstvo liečebnej sily dotykov

Alternatívne metódy prevencie a liečby ležali ešte v minulom storočí mimo hlavného prúdu západnej medicíny. V poslednej dobe sa im ale zaslúžene dostáva viac pozornosti. Čím ďalej častejšie sa s využitím terapeutických postupov ako podpornej metódy stretávame aj pri klasickej liečbe. Bodové stimulačné techniky prevencie a liečby, ako sú reflexná terapia, akupunktúra alebo akupresúra, fungujú na podobnom princípe, napriek tomu sa v mnohom líšia. Každá má trochu iné špecifikácie a pôsobenie. Aké sú medzi nimi rozdiely a čo ich spája?

Liečba dotykom je známa ako ľudstvo samo

V najrôznejších podobách sa s terapiou dotykom stretávame nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, inštinktívne prsty stimulujeme tlakové body. Všimli ste si niekedy, ako si malé bábätko pri únave trie ručičkou oblasť medzi obočím a nad koreňom nosa? Podobne sa aj domáci miláčikovia pred zaspávaním packou dotýkajú oblasti nad ňufákom. Stimulácia bodov v tých miestach navodzuje pokoj a napomáha k rýchlejšiemu zaspávaniu.

Ako sa zrodila reflexná terapia, akupunktúra a akupresúra

Na začiatku stálo pozorovanie inštinktívneho správania človeka pri stimulácii určitých miest na tele a jej pôsobení na emočné, psychické aj fyzické zdravie. Prvé zmienky o metódach tlakovej terapie sa objavujú v Číne a sú staré viac ako 5 000 rokov . Postupne sa potom na rôznych miestach sveta formovali obdobné techniky reflexológie a stimulácie akupunktúrnych bodov.

TIP:

Celostné metódy liečby a prevencie pokrývajú všetky úrovne človeka. Oblasť fyzickú, emocionálnu i duchovnú

Pre správnu prevenciu a cielenú liečbu je nevyhnutné porozumieť celej fyziológii tela. Terapeut pracuje vždy s viacerými možnosťami . Stlačením bodu môže ovplyvniť určitú časť tela, ale v rôznych dimenziách. Telo samo zareaguje v tom smere, kde potrebuje. Pokiaľ budeme chcieť riešiť napríklad blokáciu chrbtice, stimulácia reflexného bodu zaistí uvoľnenie, či už sa jedná o fyzickú príčinu, alebo blokáciu na emocionálnej alebo psychickej úrovni.

Reflexná terapia

Reflexná terapia sa považuje za jednu z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny a samoliečby. Definícia slova reflexná neznamená reflex vo vzťahu k nervovému systému, ale ukazuje zrkadlenie alebo odraz orgánu na rôznych častiach tela . Reflexológia totiž vychádza z predpokladu, že všetky orgány alebo časti tela majú na rôznych koncoch tela svoje reflexné miesto. Terapia tak využíva tlak a masáž reflexných plôch a zón . Najčastejšie na chodidlách nôh, na rukách alebo na tvári.

Celostná masáž všetkých reflexných plôch sa vykonáva systematicky od zón hlavy až po zóny svalov, kĺbov a chrbtice. Pri reflexnej terapii sa používa palec ruky , pretože má najlepšiu manévrovaciu schopnosť a dokážeme ním vyvinúť dostatočný tlak.

Výhody reflexológie

Reflexná terapia sa uplatňuje pri prevencii, riešení akútnych a chronických problémov, v diagnostike problémov aj ako doplnok klasickej liečby a rekonvalescencie. Oproti metódam, ktoré využívajú na riešenie problémov stimuláciu akupunktúrnych bodov, má reflexológia hneď niekoľko výhod:

  • využíva na stimuláciu väčšiu oblasť
  • reflexné plôšky sa ľahšie lokalizujú
  • funguje ako preventívna, diagnostická aj liečebná metóda
  • dá sa aplikovať ako samoliečba

Diagnostika problémov v reflexnej terapii sa opiera o tieto prejavy

  1. Dotyk alebo tlak na reflexných plôškach je nepríjemný až bolestivý.
  2. Pri stimulácii bodu sa prejaví nepríjemný pocit alebo bolesť v príslušnom orgáne.
  3. V tkanive pod reflexnou plochou je hmatateľná zatvrdlina, stiahnutie alebo napätie.

Tipy na samoliečbu reflexnou terapiou

  • Na samouzdravovaciu terapiu používajte prednostne ruky. Reflexné plôšky na nich sú dostupnejšie ako na nohách a lepšie sa s nimi pracuje.
  • Pokiaľ si vykonávate reflexnú terapiu sami, vždy stimulujte všetky reflexné plôšky. Nezameriavajte sa iba na tie, ktoré súvisia s vašim zdravotným problémom. K bodom, ktoré reagovali bolestivo, sa po ukončení komplexnej terapie vráťte a venujte im viac času.
  • Nič sa nemá preháňať, a to platí aj pri samoliečbe. Terapeuti odporúčajú stimulovať reflexné body maximálne dvakrát do týždňa. Efekt nie je o kvantite, ale stojí na vytrvalosti a trpezlivosti.

TIP:

Kedy treba byť pri reflexnej terapii na pozore

  1. Pri reflexnej terapii sa vyhýbajte miestam, kde sú viditeľné kŕčové žily, zapálená pokožka, vriedky a mykózy.
  2. V tehotenstve sa vyhnite stimulácii reflexnej zóny v oblasti panvy.
  3. Reflexná terapia nie je vhodná po transplantácii niektorého z dôležitých telesných orgánov.

Reflexná terapia cieli na príslušný orgán. Akupunktúra a akupresúra pôsobí po celej dĺžke energetických dráh

Číňania veria, že v ľudskom tele prechádza 14 vetiev meridiánov , z ktorých 12 považujú za dôležité. Každý z nich má vnútornú vetvu, ktorá prestupuje orgán, a povrchné, na ktoré sú uložené akupunktúrne body. Stimulácia týchto bodov sa uplatňuje predovšetkým v metódach akupunktúry a akupresúry.

Akupunktúra nie je žiadne voodoo

Acus=ihla + punkere=bodati

Akupunktúra je založená na stimulácii akupunktúrnych bodov, ktoré sa nachádzajú po dráhe meridiánov . Terapia využíva napichnutie a stimuláciu patričného bodu tenkou ihlou. Podľa niektorých výskumov akupunktúra ovplyvňuje všetky fyziologické deje v organizme:

  • aktivuje niektoré funkcie nervového systému
  • blokuje činnosť miechových dráh vedúcich bolesť
  • stimuluje uvoľňovanie endogénnych látok ako endorfíny, serotonín či melatonín

Nájsť presnú polohu bodov vyžaduje znalosti skúseného terapeuta

Po celom tele je zmapovaných viac ako tisíc akupunktúrnych bodov. Každý z nich nesie svoj názov a číslo. Akupunktúrny bod zareaguje na tlak náhlym bolestivým signálom, čo terapeutovi uľahčuje jeho presnú lokalizáciu. Pri liečbe akupunktúrou sa najčastejšie volí 6 základných bodov na príslušnom meridiáne a podľa potreby sa k nim pridávajú ďalšie.

Akupresúra

Acus = ihla + pressure = tlačiť

Akupresúra funguje na podobnom princípe, ako akupunktúra. Je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí majú obavy z ihiel . Namiesto ihiel totiž využíva na stimuláciu akupresúrnych bodov tlak . Terapeut pri práci používa končeky svojich prstov, tupé ihly, semienka alebo malé magnetky. Tlak na body býva spočiatku nepríjemný až mierne bolestivý, ale postupne odbúrava blokácie, prináša úľavu od bolesti a navodzuje príjemný pocit. Rovnako ako akupunktúra, aj akupresúra je dlhodobejším liečebným procesom .

Ucho ako taký mikrokozmos celého nášho tela

Pri akupresúre aj akupunktúre sa často pracuje s uchom. Na malom mieste sa v ňom sústredí celý systém akupunktúrnych bodov , ktoré sa vzťahujú ku všetkým orgánom a častiam tela. Terapeut pri liečbe využíva pôsobenie ihiel alebo tlakovú stimuláciu bodov pomocou nalepených semienok či drobných magnetiek. Tie sa väčšinou na mieste nechávajú pôsobiť niekoľko dní a stimulácia sa vykonáva priebežne.

TIP:

Nazrite pod pokrievku diagnostiky východnej medicíny Čo o nás a našom zdraví prezradí tvár

Na tvári sa odráža naše celkové rozpoloženie od psychiky, cez emócie až po vnútorné zdravie. Tvár tak nastavuje zrkadlo všetkým pocitom a ukazuje na kondíciu našich orgánov. Každá časť tváre vypovedá o stave určitého orgánu. Nerovnováha orgánu sa prejavuje začervenaním v patričných miestach, výskytom ekzémov, akné, neprirodzeným sfarbením, povädnutou a slabou kožou alebo opuchmi.

  • Od špičky nosa k hornej pere je oblasť reflektujúca žalúdok. Na zlú funkciu ukazuje opuchnutá horná pera i popraskané kútiky úst.
  • Tenké črevo sa zrkadlí na čele. Hrubému črevu zodpovedá brada a spodná pera.
  • Kondícia Pľúc sa zobrazuje na tvárach, horné cesty dýchacie a priedušky sa prejavujú v okolí nosných dierok.
  • Opuchnutý a červený nos alebo ryha na spodnej časti nosa vypovedá o problémoch so Srdcom.
  • Tmavé kruhy a opuchy pod očami ukazujú na nerovnováhu Ľadvín.
  • Reprodukčné orgány a hormonálna nerovnováha sa prejavuje na stave vlasov.

Čo o zdraví orgánov prezradia nohy a ruky

Všetky meridiány sú obojstranné. Šesť z nich začína alebo končí na prstoch rúk a šesť začína alebo končí na prstoch nôh. Nerovnováha jednotlivých meridiánov sa tak môže viditeľne prejavovať práve na prstoch nôh alebo rúk.

  1. Pečeň - nerovnováha sa odráža na palci na nohách. Môže sa prejavovať ako zarastajúci necht, pleseň na nechtoch alebo deformácia palca.
  2. Žlčník - na nerovnováhu ukazuje kladivkový palec, kurie oká alebo pleseň na prsteníku či opuchy okolo reflexnej plôšky bokov.
  3. Srdce - nerovnováha srdcového meridiánu sa prejavuje infekciou alebo ryhami na nechtoch, bolestivosťou a stuhnutosťou prstov.
  4. Tenké črevo - nedostatočnosť meridiánu signalizuje stuhnutosť, artritída, hnisavé infekcie, ryhy alebo biele škvrny na malíčku.
  5. Osrdcovník - problémy sú podobné ako pri nerovnováhe srdcového meridiánu. Artritída, ochorenie nechtu prostredníka, ale aj syndróm karpálneho tunela.
  6. Trojitý ohrievač - nerovnováha sa prejavuje na rukách ako ekzém, artritída a problémy s nechtami na prstenníkoch.
  7. Slezina a pankreas - nedostatočnosť meridiánu sa prejavuje na kĺboch a nechtoch palcov na nohách alebo ich stuhnutím.
  8. Žalúdok - príznaky nerovnováhy sa prejavujú na prostredníku nohy. Vyskytujú sa kurie oká, plesne, alebo deformácie prostredníkov.
  9. Pľúca - Nedostatočnosť sa prejavuje na palcoch rúk ako problémy s nechtami, opuch kĺbu aj ekzém.
  10. Hrubé črevo - nerovnováha sa prejavuje u ukazovákov rúk v problémoch s nechtami, deformáciou alebo opuchmi kĺbu.
  11. Obličky - nerovnováha sa prejavuje opuchmi vnútorných strán členkov, výskytom plesne, ekzému a bolesťou na chodidlách nôh.
  12. Močový mechúr - nedostatočnosť meridiánu obličiek sa môže prejaviť ako opuchy a bolestivosť malíčka a problémy s nechtami na malíčkoch.

Zvýšte v zime svoju energiu a zažeňte útlm aj únavu

Jang je teplo, je to svetlo, je to pohyb, je to vzostupné, je to energia. Vlastne takmer všetko, čo nám v zime chýba. Počas zimných mesiacov sa naše telo dostáva do útlmu, čo je vzhľadom na život v súlade s ročným obdobím v poriadku. Nie vždy sa nám ale taký útlm hodí. Potrebujete zvýšiť energiu, lepšie sa sústrediť, pozdvihnúť náladu alebo zahriať skrehnuté telo? Máme pre vás tip na efektnú a rýchlu pomoc.

Objavte Baihui

Akupunktúrny bod Baihui (čítajte bye hoo-eh) sa nachádza na samom temene hlavy a používa sa na zvýšenie Jang vo chvíli, keď všetka energia smeruje dole. Opakovane poklepávajte všetkými prstami na tento bod a po chvíli ucítite príliv energie a tepla. Pre ešte výraznejšie účinky naneste na končeky prstov kvapku esenciálneho oleja z mäty alebo citrusov.

Tip

Nenechajte ruky a nohy zaháľať

Najlepšiu reflexnú a tlakovú terapiu máte na dosah ruky aj nôh. Prechádzajte sa bosí po záhrade alebo vonku v prírode. Rukami spoznávajte kamene, rastliny, drevo a ďalšie rozličné materiály. Tým si prirodzene a rovnomerne stimulujete všetky reflexné plôšky aj akupresúrne body.

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202462917x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

31. 10. 202427629x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…



Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 76 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .