Království tianDe

Stres z pohľadu TČM. Ako vybalansovať emočné napätie?

26.08.23 2162x prečítané

Prečítajte si, ako vníma stres čínska medicína as akými orgánmi je spätý. Pomôže vám to na nastavenie pokoja a rovnováhy.

ZdieľaťStres z pohľadu TČM. Ako vybalansovať emočné napätie?

Stres je neodmysliteľnou súčasťou života. V určitej miere je životným pohonom a obrannou kontrolkou pred nebezpečenstvom . Stresová reakcia je dôležitá pre naše vlastné prežitie. Podľa tradičnej čínskej medicíny ovplyvňuje harmonický a voľný tok energie Čchi v tele . Stres vedie k zablokovaniu toku energie v rôznych jeho častiach. A keď energia nedokáže voľne prúdiť, cítime bolesť v miestach, kde je preťažená. Chronický stres potom narúša citlivú rovnováhu v našom tele a môže spôsobiť najrôznejšie zdravotné problémy.

V našom „západnom svete“ sa s emočnou krízou dokáže účinne vyrovnať menej ako 20 % ľudí.

Stres nie je nepriateľ. Ale len do istej miery

Stresové hormóny sú nevyhnutné pri obrannej reakcii organizmu na nebezpečné stavy aj na infekciu. Pokiaľ niektorý z našich zmyslov vycíti hrozbu nebezpečenstva, mozog vyšle signál do nadobličiek. Tie uvoľnia do krvného riečišťa stresové hormóny kortizol, adrenalín a noradrenalín, ktoré prenášajú informáciu (vzruch) o vzniknutom nebezpečenstve do rôznych častí tela . Organizmus potom dokáže rýchlejšie aktivovať príslušné orgány, ako napríklad svaly a mozog, ktoré spustia včasnú reakciu na hroziace nebezpečenstvo. Pri ohrození sa tak zrýchľuje srdcová frekvencia aj dych, sme v strehu a zmysly sú napäté .

Balans vo všetkých smeroch platí aj pri hormónoch

Pri dlhodobom emočnom vypätí a častom strese vytvára telo stresové hormóny (predovšetkým kortizol) na úkor iných potrebných hormónov, napríklad pohlavných – ženských aj mužských. Kortizol im zjednodušene "ukrajuje výživu", a dochádza tak k hormonálnej nerovnováhe v tele. To vedie k najrôznejším zdravotným problémom.

Ako začarovaný kruh

Vysoká stresová záťaž nás núti ísť neustále na plný plyn. Aby telo vydržalo v najazdenom režime av plnej aktivite, dopujeme jeho energiu napríklad kofeínom alebo niečím sladkým. Cez deň udržujeme telo i myseľ vo vysokom výkone a večer sa potom ťažko dostaneme do normálu. V noci zle spíme. Nedarí sa nám upokojiť a organizmus tak nemá dostatočný priestor na potrebnú regeneráciu.

Útlm a vyhorenie

Dlhodobo vysoká produkcia kortizolu vedie v dôsledku k jeho vyčerpaniu. Telo už nemá kde brať. Keď jeho hladina razom klesne, dostaví sa pocit útlmu a vnútorného vyhorenia, chronická únava, celková vyčerpanosť . Človek sa cíti ako vyžmýkaná handra.

Stres očami čínskej medicíny

V tradičnej čínskej medicíne sú ľudské emócie úzko späté s rôznymi orgánmi. Stres je prevažne spätý s pečeňou . Ich hlavnou funkciou je uchovávať krv a udržiavať plynulý tok Čchi v celom tele. Hnev, smútok a ďalšie negatívne emócie sú často základným faktorom vzniku stresu, úzkostí i depresií. Môžu priamo ovplyvniť Pečeň a spôsobiť tak stagnáciu ich energie.

Stagnácia Čchi pečene vedie k nadmernému hromadeniu vnútorného tepla a zlému krvnému obehu. Prvý fyzický prejav dlhodobého stresu môžete pocítiť práve ako tupú bolesť v pravom rebríčku.

Medzi najčastejšie prejavy chronického stresu patria

 • poruchy spánku
 • pocity úzkosti
 • poruchy sústredenia
 • vlečúca sa únava
 • nepokoj a podráždenie
 • bolesti hlavy
 • tlak na hrudi av podrebrí
 • poruchy trávenia
 • žalúdočné vredy
 • akné a atopický ekzém
 • vysoký krvný tlak
 • zrýchlený srdcový tep
 • nechuť/prejedanie
 • priberanie na váhe/chudnutie
 • zníženie libida

Komplexná skladačka

TČM sa nezaoberá úzko len emočným, mentálnym, alebo iba fyzickým prejavom nepohody v organizme. Z jej pohľadu je dôležitá vzájomná rovnováha vo všetkých týchto smeroch . Stres vedie k mnohým chronickým ochoreniam, preto ho rieši celostne, na úrovni jednotlivých orgánov. Poruchy odolnosti voči infekciám spôsobeným stresom riešia na úrovni Ľadvín a Sleziny, emočné a duševné poruchy potom reguluje pomocou meridiánov pečene a srdca.

V prevencii aj na riešenie problémov využíva TČM hneď niekoľko typov terapie

 • Fytoterapiu
 • Akupunktúru
 • Aromaterapiu
 • Dychové cvičenia
 • Pohyb
 • Terapiu hudbou
 • Dietológiu

Ako zmierniť zabehnuté tempo?

1. Doprajte si výdatný spánok

Kvalitným spánkom k duševnej pohode. Hormón spánku melatonín pomáha lepšie zvládať stres a rozkolísanosť nálad. Aby sa mohol v našom tele tvoriť, treba chodiť včas spať a neponocovať.

2. Relaxujte

Nadmerná záťaž mozgu vedie k nervozite a poťažmo aj k stresu. Vypnite občas všetky svoje myšlienky a nechajte mozog odpočinúť. Relaxačná soľná aróma kúpeľ alebo sprcha odplaví stres aj úmornú únavu.

3. Hýbte sa

Skvelým vypínačom myšlienok je samozrejme aj fyzická aktivita. Nie je potrebné hneď bežať do fitness na kardio cvičení alebo tráviť hodiny jogou. Postačí pravidelná prechádzka prírodou.

4. Upokojte svoje nervy vôňou

Aromaterapia je bez debát super posilňovačom pre naše nervy. Okrem nich upokojí aj svalové napätie a zaženie nepríjemné myšlienky.

5. Využite silu bylín

Niektoré bylinky a korenie majú schopnosť navodiť pokoj a uvoľniť nervové napätie. Siahnite po medovke, mäte, dobromyseľi, chmeli, bazalke, ľubovníka, sladkého drievka alebo levandule.

6. Hudba je balzamom pre dušu

Hudba dokáže navodiť príjemné myšlienky. Započúvajte sa do tónov vážnej hudby, do zvukov lesa a vtákov alebo si zájdite na koncert svojho obľúbeného interpreta.

7. Stretávajte sa

Stres môže spôsobiť smútok a depresie. Niekedy vedie človeka k osameniu. Neuzatvárajte sa, hovorte s priateľmi a rodinou. Vzťahy a sociálne interakcie sú neoddeliteľnou súčasťou šťastného bytia.

8. Udržujte si zdravý optimizmus

Smiech je najlepším liekom na smútok aj stres, uvoľňuje napäté nervy a zlepšuje náladu. Myslite pozitívne a radujte sa z každej drobnej maličkosti.


Nadchádzajúca jeseň dáva jedinečnú príležitosť pripraviť telo na spomalenie v súlade s týmto prírodným cyklom. Myslite viac sami na seba, upokojte tempo a doprajte si pravidelnú dávku relaxácie.

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202434576x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202423934x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .