Království tianDe

O aké orgány sa máme podľa TČM starať na jar?

14.02.24 3719x prečítané

Jar je obdobím pre nový štart a očistu tela. Prebuďte v sebe jarnú energiu.

ZdieľaťO aké orgány sa máme podľa TČM starať na jar?

Jar patrí podľa tradičnej čínskej medicíny elementu Dreva. Je to čas plný zmien, obdobie rastu a rozmachu . Ľudský život aj kolobeh života v prírode začína pomyselne práve na jar. Prináša so sebou zrodenie a vzniká nový život. Jeho energia sa pohybuje smerom nahor a všetko živé sa derie von . Agresívnu silu prebúdzajúceho sa dreva vnímame v podobe pučiacich rastlín, pučiacich kvetov a listov. Stromy sa plnia životodarnou miazgou. Prebuďte v sebe po zime aj vy sršiacu jarnú energiu.

S jarou sa o svoje slovo hlási pečeň a žlčník

Každé z piatich období ročného cyklu sa v TČM spája s jedným jinovým orgánom a jangovým orgánom. Tie treba v danom období čistiť, posilňovať a chrániť. Jare sú priradené pečeň (Jin) a žlčník (Jang) .

Pečeň je čističkou nášho tela. Udržte ich v dobrej kondícii

Pečeňový okruh je usadený na jednom z piatich vrcholov čínskeho pentagramu . Podľa TČM pečeň riadi priechodnosť. Na fyzickej úrovni ovplyvňujú trávenie, kolobeh energie Čchi a krvi aj menštruačný cyklus. Na psychickej úrovni potom ovplyvňujú duševnú a emočnú pohodu. Energia pečene je na jar najsilnejšia. Pokiaľ sú zaťažené, s nimi spojené zdravotné problémy sa prejavujú práve v tomto období.

Vaša pečeň si zjari zaslúži rovnakú pozornosť, akú ste venovali v zime svojim obličkám

Pečeň, podobne ako obličky, zastávajú v tele dôležité čistiace funkcie, metabolické procesy a podieľajú sa na správnej produkcii hormónov . Odbúravajú škodliviny zo vzduchu, z jedla aj okolitého prostredia. Z potravy metabolizujú cukry, tuky a bielkoviny , z ktorých získavajú a skladujú energiu, vitamíny a minerálne látky. Tie potom podľa potreby uvoľňujú a vysielajú krvným riečiskom do nášho organizmu. Ak sú metabolické a očistné funkcie akokoľvek narušené, nespracované toxické látky sa hromadia v krvi . V tej chvíli je zarobené na zdravotný problém. Prvou viditeľnou známkou poruchy pečeňových funkcií je žltkasté bielko a pokožka .

Keď je pečeň a žlčník v nepohode

V TČM nejde oddeliť myseľ od tela. Na starostlivosti o pečeň a žlčník závisí oboje. Preťažený pečeňový okruh sa nepríjemne prejavuje v emočnej aj fyzickej rovine.

Fyzické príznaky nerovnováhy

 • pocity celkovej únavy
 • stiesnenosť, bolesti hlavy, migrény
 • hormonálna nerovnováha - predmenštruačný syndróm
 • bolesť v podrebrí
 • bolesti kĺbov a šliach
 • suchosť očnej sliznice, alebo naopak prehnané slzenie

Majte svoje emócie pod kontrolou

Tak ako sa energia elementu dreva rozpína a rozťahuje v prírode, podobne je to aj v emocionálnej rovine človeka. Pečeň súvisí s emóciami agresivity, súťaživosťou, hnevu, motivácie a rastu, potreby vlastnej existencie. Pokiaľ v sebe budete tieto emócie potláčať, odnesú to vaša pečeň . Platí to aj naopak. Svojou pečeňou škodia aj ľudia, ktorí tieto emócie vyjadrujú až príliš , majú sklony k výbuchu zlosti, hnevu, hádavosti a malichernosti.

Ako sa u človeka prejavuje vyvážený element Dreva

 • Je si istý “v kramflekoch”, má dostatok sebadôvery
 • Ľahko sám seba motivuje
 • Vyhľadáva výzvy, je zdravo ambiciózny
 • Udržuje si vo vysokej miere prehľad a nadhľad
 • Strategicky nazerá na svoje vízie a plány
 • Sprevádza ho odvaha a vynaliezavosť

Ako sa u človeka prejavuje nerovnováha elementu Dreva

 • Chýba sebaistota, vyjadrovacie schopnosti a snaha sa presadiť
 • Motivácia sa mení na konfrontáciu
 • Sebavedomie prerastá v tyranii
 • Jedná impulzívne, neplánuje
 • Svoje ambície dosahuje aroganciou
 • Odvaha prerastá v agresii a zúrivosť

Podporte rovnováhu a zdravie svojej pečene. Na rad prichádza jarný detox

Na jar je vhodná skôr odľahčená strava, s obmedzením tukov a bielkovín. Dbajte aj na dostatočný príjem tekutín.

Jar je najlepšia na kyslo. Z farieb mu vládne zelená

Kyslá chuť je osviežujúca a ovplyvňuje stiesnenosť v pečeňovom okruhu . Využite silu rastlín, ktoré na jar príroda prináša a zaraďte do svojho jedálnička kyslé potraviny . Uľahčujú totiž trávenie. Sú nabité enzýmy, ktoré zlepšujú štiepenie a vstrebávanie rastlinných i živočíšnych bielkovín .

Čo nesmie chýbať v jedálničku?

 • listové šaláty ako valeriánka, rukola, špenát, zelená lucerna
 • jarná zelenina a zelené vňate - reďkovky, špargľa, čakanka, stopkový zeler
 • čerstvé klíčky - semienkové, obilné a strukovinové
 • kvasená zelenina - pickles
 • všetky druhy obilia
 • horké mladé byliny - púpava, žihľava, medvedí cesnak, sedmokráska

Čo pečeni rozhodne neprospieva?

 • obmedzte alkohol
 • tučné potraviny a ostré korenie.
 • dajte si pozor aj na čistú fruktózu a glukózo-fruktózové sladidlá.

Top bylinkou pre vaše pečeň a žlčník je pestrec mariánsky

Najsilnejšou bylinkou pre pečeň a celkovo pre dobré trávenie je pestrec mariánsky. Pichľavý bodliak v sebe ukrýva schopnosť pečeň čistiť a regenerovať. Jeho plody obsahujú látku silymarín, ktorá sa v lekárstve využíva ako hepatoprotektívum. Preukázane regeneruje a chráni pečeňové bunky . Pestrec navyše prispieva k udržaniu normálnej hladiny krvného cukru a podporuje odolnosť a obranyschopnosť organizmu.

Dajte regeneráciu tela čas

Aj keď sa po zime tešíte na príval novej energie, môže sa stať, že namiesto nej nastane útlm. S jarnou únavou sa v našom západnom hektickom štýle života stretávame celkom bežne. Oproti našim predkom totiž doprajeme telu potrebný odpočinok len zriedka. Málokto sa cez zimu prepne do pokojového režimu. Telo tak ide po celý rok na plný plyn a zákonite potom musí samo zabrzdiť. Dobitie vyčerpaných bateriek preto väčšinou zaberie dlhšiu dobu a vyžaduje trpezlivosť .

7 tipov pre komplexnú jarnú očistu

1) Zamerajte sa na emócie . Pracujte s nimi a zbavte sa všetkých emócií, ktoré vás v aktivite a rozmachu brzdia. Skroťte tých, čo vás trápia, zaťažujú a vedú k nadmernému stresu.

2) Prejdite sa k striedmosti a odľahčeniu . Nemusíte hneď hladovať, ale doprajte svojmu telu občas oddych od trávenia. Skúste zaradiť do denného režimu potrebné prerušované pôsty .

3) Zažeňte po zime chmúry a radujte sa . Príroda okolo pučí a začína kvitnúť, vy v sebe zase prebuďte smiech .

4) Hýbte sa . Prirodzený pohyb prospeje nielen vašej pečeni a imunite. Taká prechádzka jarnou prírodou pohladí aj vašu dušu.

5) Aj keď vás slnečné lúče lákajú zahodiť oblečenie. So vyzliekaním sa neponáhľajte . Jarné počasie je zradné a za slnkom sa často schováva aj chladný vietor. Energia Čchi je v tele po zime stále oslabená a zraniteľná . Môže sa tak stať, že si z príjemnej prechádzky odnesiete s bronzovým opálením aj nechcené prechladnutie.

6) Podporte prúdenie energie a detoxikáciu cez lymfatický systém . Venujte každý deň v sprche chvíľku svojho času masáži tela. Cirkuláciu krvi a lymfy zlepšíte pomocou spa rukavice a telových solí .

7) Nezabúdajte ani na kvalitný spánok. Podľa orgánových hodín sú žlčník a pečeň aktívna práve v noci. Medzi 23. a 3. hodinou rannou teda neponocujte a doprajte im čas na posilnenie a regeneráciu.

Ako očistiť telo vďaka detoxikačným náplastiam na nohy?

V období 15.2. nastáva prebúdzanie obličiek a nastáva doba, kedy je vhodné začať s očistou tela od toxínov a škodlivých látok. Očista organizmu, odstránenie škodlivých látok, toxínov a voľných radikálov je úlohou organizmu, ktorú v prvom rade vykonáva pečeň, ale podieľa sa na nej aj ďalšie orgány vylučovacej sústavy, teda tráviaca sústava, obličky a močový systém, ale v tomto procese hrá dôležitú úlohu aj obehová sústava a lymfatický systém.

Práve lymfatický systém vyvádza z tela škodlivé toxíny. Ich vylučovanie z tela môžete podporiť pomocou bylinných detoxikačných náplastí. Náplasti obsahujú unikátne zmesi aktívnych bylinných ingrediencií a lepia sa v niekoľkodňových kúrach na chodidlá nôh. Ich účinnosť podporíte súlným kúpeľom chodidiel:

1. krok: Soľný kúpeľ na nohy
Pred nanesením náplasti si doprajte soľný kúpeľ nôh. Soľ otvára póry na chodidlách az tela tak lepšie odchádzajú škodlivé látky. Pripravíte tak lepšie telo na detoxikačný proces a výsledok bude účinnejší.

2. krok: Detoxikačné náplasti
Lepí sa na chodidlách nôh, pretože chodidlo má najviac reflexných bodov. Tieto body prepájajú dráhy jednotlivých orgánov a častí tela. Chodila taé obsahujú najviac nervových zakončení. Aplikovaná náplasť zahreje chodidlo a tým otvorí póry, cez ktoré sa naše telo čistí. Všetky nečistoty a toxické látky sa vyplavujú von.
Náplasti si lepte vždy na umyté chodidlo medzi 20-21 hodinou.
Ráno si náplasti zložte a chodidlo umyte.
Odporúčaná dĺžka detoxikačnej kúry je minimálne 14 dní.

Štítky

Najobľúbenejšie

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

Konečne vám ich môžeme prezradiť! 2 novinky kráľovských rozmerov

15. 1. 202434289x prečítané

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

Kúzlo prírody pre ťažké, opuchnuté a unavené nohy? Poznáme recept

8. 1. 202423909x prečítané

Páčil sa vám tento príspevok? Pošlite ho ďalej…Najväčší predajca kvalitných
produktov tianDe

Doprava zadarmo pri nákupe
nad 60 €

Darčeky na nákup nad 40 €
podľa vášho výberu

Pravidelné zľavové akcie
a súťaže o produkty

Staňte sa súčasťou nášho kráľovstva

#kralovstvi_tiande_official

Staňte sa kráľovnou

a získajte tretinu kráľovstva k tomu

Pridajte sa do klubu tianDe kráľovien.
Zaregistrujte sa a zadarmo dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, s ktorou máte
kedykoľvek všetky produkty o 1/3 lacnejšie .